Речник

[Note]

Този речник ви помага да се запознаете с продукта, като разберете термините, които се използват най-често при печат и се споменават в това ръководство.

802.11

802.11 представлява набор от стандарти за комуникация в безжична локална мрежа (WLAN), разработен от Комитет по стандартизация IEEE LAN/MAN (IEEE 802).

802.11b/g/n

802.11b/g/n може да споделя същият хардуер и да използва 2.4 GHz честотен обхват. 802.11b поддържа скорост на предаване до 11 Mbps, 802.11n поддържа скорост на предаване до 150 Mbps. Устройствата с честота 802.11b/g/n понякога могат да изпитват смущения от микровълнови фурни, безжични телефони и Bluetooth устройства.

Точка за достъп

Точка на достъп или Точка за безжичен достъп (AP или WAP) представлява устройство, което свързва устройства за безжична комуникация помежду им в безжични локални мрежи (WLAN) и служи за централен предавател и приемник на радио сигнали в WLAN.

ADF

Автоматично захранване на хартия (ADF) е сканиращо устройство, което автоматично подава оригиналния лист хартия, така че някои устройства да могат да сканират повече страници едновременно.

AppleTalk

AppleTalk е патентован набор от протоколи, разработен от Apple, Inc. за компютърни мрежи. Той е бил включен в оригиналния Macintosh (1984) и сега е изоставен и заменен от TCP/IP мрежите.

Битова дълбочина

Компютърен графичен термин, описващ броят битове използван, за да се представи цвят в един пиксел в bitmap изображение. По-високата дълбочина на цвета дава по-широки граници на отделни цветове. С увеличаването на броя битове, броят на възможните цветове става практически безкраен на цветовата карта. 1-бит цвят се нарича обикновено монохромен или черен и бял.

BMP формат

Bitmap графичен формат използван вътрешно от Microsoft Windows графична подсистема (GDI), и използван най-често като прост графичен файлов формат за тази платформа.

BOOTP

Протокол Bootstrap. Мрежови протокол, използван от мрежови клиент за автоматично получаване на неговия IP адрес. Това обикновено се прави при bootstrap процеси в компютри или използвани от тях операционни системи. Сървърите BOOTP задават IP адреса на всеки клиент, като го избират от група адреси. BOOTP дава възможност на компютри от типа “работни станции без дискове” да получават IP адрес преди зареждането на напреднала операционна система.

CCD

Заредено куплиращо устройство (CCD) е хардуерът, който позволява изпълнението на задания за сканиране. CCD механизмът за заключване се използва за задържане на CCD модула, за да се предотвратят повреди по време на местене на устройството.

Подреждане

Подреждането е процес на отпечатване на задания с много копия в комплекти. Когато бъде избрано подреждане, устройството отпечатва пълния комплект, преди да отпечата допълнителни копия.

Контролен панел

Контролният панел е плоска, обикновено вертикална зона, където са показани инструментите за контрол или мониторинг. Те обикновено се намират в предната част на машината.

Покритие

Това е термин при отпечатване, който се използва за измерване на употребата на тонер при печат. Например, 5% покритие означава, че на хартия A4 има около 5% изображения или текст. Така че, ако хартията или оригинала има сложни изображения или много текст, покритието ще бъде по-голямо и в същото време употребата ще бъде равна на покритието.

CSV

Стойности, разделени със запетая (CSV). Като тип файлов формат, CSV се използва за обмен на данни между различни приложения. Файловият формат, както се използва в Microsoft Excel, е станал истински стандарт в индустрията, дори и сред платформите, които не са на Microsoft.

DADF

Двойно автоматично захранващо устройство (DADF) е сканиращо устройство, което автоматично подава и обръща оригиналния лист хартия, така че устройството да може да го сканира и от двете страни.

По подразбиране

Стойност или настройка, която е ефективна, когато вадите принтера от кутията, нулирате го или го стартирате за пръв път.

DHCP

Протокол за динамично конфигуриране на хост (DHCP) представлява мрежов протокол от тип клиент-сървър. DHCP сървърът предоставя параметри за конфигурация, специфични за заявките на хоста на DHCP клиента, като по принцип изисканата от хоста на клиента информация е предназначена за участие в IP мрежа. DHCP дава механизъм за разпределени на IP адреси на клиент хоста.

DIMM

Двуредов модул с памет (DIMM), е малка платка, която съдържа памет. DIMM съхранява всички данни, като данни за печат, получени факс данни.

DLNA

The DLNA (Digital Living Network Alliance) е стандарт, който позволява на устройствата в домашна мрежа да споделят информация едно с друго по мрежата.

DNS

Сървър за имена на домейни (DNS) е система, която съхранява информация, свързана с имената на домейни в разпределената база данни на мрежи, като Интернет.

Точков матричен принтер

Точковият матричен принтер е тип принтер, чиято глава се движи напред и назад по страницата и отпечатва с удар, като удря напоена с мастило лента от плат върху хартията. Много прилича на пишеща машина.

DPI

Точки за инч (DPI) е единица за измерване на резолюция, която се използва при сканиране и печат. Общо, по-високо DPI дава по-висока резолюция, по-добре видими детайли в изображението и по-голям размер на файла.

DRPD

Установяване на отличителен тип звънене. Отличителният тип звънене е услуга на телефонния доставчик, която позволява на потребителя да използва един телефон за отговаряне на няколко телефонни номера.

Дуплекс

Механизъм, който автоматично обръща лист хартия така, че устройството да може да печата (или сканира) от двете страни на листа. Принтерът оборудван с дуплекс механизъм може да отпечатва от двете страни на хартията.

Цикъл на действие

Цикълът на действие представлява количеството страници, което не влошава работата на принтера в рамките на един месец. По принцип принтерът има ограничена продължителност на живот, например определени страници за година. Продължителността на живота означава средният капацитет на отпечатани страници, обикновено измерван в рамките на гаранционния период. Например, ако цикълът на действие е 48 000 страници на месец, като приемем, че месеца има 20 работни дни, ограничението на принтера е 2 400 страници на ден.

ECM

Режим на корекция на грешка (ECM) е допълнителен режим на трансмисия, вграден в Клас 1 факс устройства или факс модеми. Той автоматично отчита и коригира грешки във факс трансмисията, които понякога са предизвикани от шума в телефонната линия.

Емулация

Емулацията е техниката на една машина да постига същия резултат като друга.

Емулацията повтаря функциите на една система в друга, така че втората система се държи като първата. Емулацията се фокусира на точното пресъздаване на външно поведение, което е в контраст със симулацията, която се занимава с абстрактен модел на системата, която се симулира, като често взема предвид вътрешното й състояние.

Ethernet

Ethernet представлява технология за локални компютърни мрежи (LAN), основаваща се на пренос на рамки. Тя дефинира окабеляването и сигнализирането във физическия слой, както форматите и протоколите за разпространение на рамките, определящи достъпа до медията (MAC)/слоя за свързване на данни в OSI модела. Ethernet е стандартизирана най-вече като IEEE 802.3. Тя се превърна в най-широко използваната LAN технология от 1990 г. до настоящия момент.

EtherTalk

Набор от протоколи, разработен от Apple Computer за компютърни мрежи. Той е бил включен в оригиналния Macintosh (1984) и сега е изоставен и заменен от TCP/IP мрежите.

FDI

Foreign Device Interface (FDI) е карта, която се инсталира в устройството, за да позволи на устройства от трета страна, като апарати работещи с монети или четци на карти. Тези устройства позволяват услугата заплащане на разпечатка на вашето устройство.

FTP

Протокол за обмен на файлове (FTP) е често използван протокол за обмяна на файлове през мрежа, която поддържа TCP/IP протокол (като Интернет или Интранет).

Фюзер

Частта от лазерния принтер, която разтапя тонера върху носителя за печат. Тя се състои от нагорещяваща ролка и притискаща ролка. След като тонера се пренесе върху хартията, фюзерът прилага топлина и натиск, като така тонерът остава трайно върху хартията и поради това хартията излиза загрята от лазерния принтер.

Шлюз

Връзка между компютърни мрежи или между компютърна мрежа и телефонна линия. Много е популярна, тъй като това е компютър или мрежа, които позволяват достъп до друг компютър или мрежа.

Степени на сивото

Сенки на сиво, които представляват светли и тъмни части от изображението, когато цветни изображения се трансферират в сивата скала, цветовете се представят от различни степени на сивото.

Полутон

Тип изображение, което симулира сивата скала, чрез промени в броя на точките. Силно цветните зони се състоят от голям брой точки, докато по-светлите части се състоят от по-малко на брой точки.

Твърд диск

Твърдият диск (HDD), често наричан също и твърдо дисково устройство, представлява неподвижно устройство за съхранение, на което се записват кодирани по цифров път данни върху бързо въртящи се плочи с магнитна повърхност.

IEEE

Институтът на инженерите по електротехника и електроника (IEEE) е международна нестопанска професионална организация за напредък в технологиите, свързани с електричеството.

IEEE 1284

Стандартът за паралелен порт 1284 е разработен от Института на инженерите по електротехника и електроника (IEEE). Терминът “1284-B” се отнася до специфичен тип конектор на края на паралелния кабел, който се прикачва към периферията (например, принтер).

Интранет

Частна мрежа, която използва Интернет протоколи, мрежова връзка и възможно обществена телекомуникационна система, за да споделя сигурно част от информацията на организация или дейност с нейните работници. Понякога терминът се отнася само до най-видимата част от услугата, вътрешната уеб страница.

IP адрес

Интернет протоколът (IP) адрес е уникален номер, който устройствата използват, за да се идентифицират и комуникират едно с друго в мрежа, като използват стандарта за Интернет протокол.

IPM

IPM (Images Per Minute, Изображения в минута) е начин на измерване на скоростта на принтер. IPM скоростта показва броя на едностранно отпечатаните листи за една минута.

IPP

Печатния Интернет Протокол (IPP) определя стандартен протокол за отпечатване, както и за управление на задачи за печат, размер носител, резолюция и т.н. IPP може да се използва локално или чрез интернет към стотици принтери и също поддържа протокола за достъп, оторизация и криптиране, като това разширява възможностите му и го прави по-сигурно решение за печат от други.

IPX/SPX

IPX/SPX е съкращение на Обмяна на Интернет пакети/Обмяна на последователни пакети. Това е мрежови протокол използван от операционните системи на Novell NetWare. IPX и SPX дават услуги за връзка, подобни на TCP/IP, като IPX протоколът прилича на IP, а SPX прилича на TCP. IPX/SPX е бил основно разработен за локални мрежи (LAN) и е много ефективен протокол за тази цел (обикновено, неговото представяне е по-добро от TCP/IP при LAN мрежа).

ISO

Международна организация по стандартизация (ISO), е международна организация, която установява стандарти и в която участват представители от национални стандартизиращи организации. Тя създава световни индустриални и търговски стандарти.

ITU-T

Международният съюз по телекомуникации (ITU-T) е международна организация, създадена, за да стандартизира и регулира международните радио и телекомуникации. Неговите основни функции включват стандартизация, разпределение на радио честоти и организиране на договори за взаимовръзка между различните страни, за осъществяване на международни телефонни разговори. A -T извадено от ITU-T означава телекомуникация.

Таблица ITU-T No.1

Стандартизирана тестова таблица, публикувана от ITU-T за факс трансмисии на документи.

JBIG

JBIG (Joint Bi-level Image Experts Group) е стандарт за компресиране на изображения, без загуба на точност или качество, който е разработен за компресиране на бинарни изображения, но може да се използва и при други изображения.

JPEG

Сдружение на фотографите експерти (JPEG) е най-често използвания стандартен метод за компресия със загуби на фотографски изображения. Това е формата, който се използва за съхранение и трансфер на снимки в световната мрежа.

LDAP

Олекотен протокол за достъп до директории (LDAP) е мрежови протокол за изчакване и модификация на услугите на директориите, които вървят по TCP/IP.

LED

Светодиод (LED) индикаторът е полупроводник, който показва състоянието на устройството.

MAC адрес

MAC (Media Access Control) адресът е уникален идентификатор, асоцииран с мрежови адаптер. MAC адресът е уникален 48-битов идентификатор, обикновено изписан като 12 шестнайсетични символи групирани по двойки (напр. 00-00-0c-34-11-4e). Този адрес обикновено е кодиран хардуерно в Мрежовата интерфейсна карта (NIC) от нейния производител и се използва като помощ на рутери, които се опитват да намерят машини в големи мрежи.

MFP

Многофункционално периферно устройство (MFP) е офис устройство, което включва следните функционалности в едно физическо тяло - принтер, копирна машина, факс, скенер и т.н.

MH

Кодиращата система (MH) представлява метод на компресиране с цел понижаване на обема на данните, които трябва да се предадат между факс устройствата с цел пренос на изображението, препоръчана от ITU-T T.4. MH представлява схема за кодиране на данни с кодова структура, оптимизирана за ефективна компресия на празно пространство. Повечето факсове се състоят главно от бели полета, а това намалява времето за трансмисия на повечето факсове.

MMR

MMR (Modified Modified READ) е метод на компресиране, препоръчан от ITU-T T.6.

Модем

Устройство, което модулира сигнала на доставчика към кодирана цифрова информация и демодулира такъв сигнал на доставчик, за да декодира изпратената информация.

MR

MR (Modified Read) е метод на компресиране, препоръчан от ITU-T T.4. MR кодира първия сканиран ред с помощта на MH. Следващата линия се сравнява с първата, разликите се определят и след това те се кодират и предават.

NetWare

Мрежова операционна система, разработена от Novell, Inc. Първоначално е използвала корпоративни многофункционалности, за да стартира различни услуги на компютри, а мрежовите протоколи са били базирани на архитипните Xerox XNS стакове. Днес, NetWare поддържа TCP/IP, както и IPX/SPX.

OPC

Органичен фоточувствителен барабан (OPC) е механизъм, който прави виртуално изображение, като използва лазерен лъч произведен от лазерен принтер, като обикновено е в зелено или ръждиво кафяво и има формата на цилиндър.

Модулът за изображения, който съдържа барабан, бавно износва повърхноста на барабана при използване в принтера и трябва да бъде подменян навреме, тъй като се износва при контакта си с проявителната четка на тонер касетата, почистващия механизъм и хартията.

Оригинали

Първият пример за нещо, като документ, фотография или текст и т.н., което се копира, репродуцира или превежда, за да произведе други, но то самото не е копирано или произлиза от нещо друго.

OSI

Взаимодействие на открити системи (OSI) е модел разработен от международната Организация по стандартизация (ISO) за комуникации. OSI предлага стандартен, модуларен подход към мрежовите разработки, който разделя необходимия набор от комплексни функции в управляеми, само съдържащи се функционални слоеве. Слоевете са, отгоре надолу, приложение, презентация, сесия, транспорт, мрежа, връзка данни и физически.

PABX

PABX (A private automatic branch exchange) е автоматична телефонна централа в частно предприятие.

PCL

Команден език за принтери (PCL) е Език за описание на страници (PDL) разработен от HP като принтерен протокол, който е станал стандарт за индустрията. Оригинално разработен за първите мастилено-струйни принтери, PCL е пуснат на различни нива за термични, матрични и лазерни принтери.

PDF

Формат за преносими документи (PDF) е собствен формат, разработен от Adobe Systems за представяне на двуизмерни документи във формат, който не зависи от устройство и резолюция.

PostScript

PostScript (PS) е език за описание на страници и програмиране, който се използва основно в областта на електронните технологии и предпечатната подготовка. - активира се в интерпретатор, който генерира изображение.

Драйвер за принтер

Програма, която се използва за изпращане на команди и трансфер на данни от компютъра към принтера.

Носител за печат

Носител, като хартия, пликове за писма, етикети и слайдове, които могат да се използват в принтер, скенер, факс или копир.

PPM

Страници за минута (PPM) е метод на измерване за определяне колко бързо работи един принтер, като означава броя на страниците, които може да отпечата принтера за една минута.

PRN файл

Интерфейс за драйвер на устройство, който позволява на софтуера да взаимодейства с драйвера на устройството чрез стандартни системни заявки за входни/изходни ресурси, като така опростява значително работата.

Протокол

Конвенция или стандарт, който контролира и осъществява връзката, комуникацията и трансфера на данни между две крайни компютърни точки.

PS

Вижте PostScript.

PSTN

PSTN (Public-Switched Telephone Network) е мрежа от световни обществени верижно превключвани телефонни мрежи, които в индустриални условия са рутирани през централа.

RADIUS

Потребителската услуга за отдалечено избиране с удостоверяване (RADIUS) е протокол, предназначен за удостоверяване и управление на отдалечени потребители. RADIUS разрешава централизирано управление на данни с удостоверяване, например потребителско име и парола, които използват AAA (удостоверяване, оторизация и управление) принципа за управление на достъпа до мрежата.

Резолюция

Остротата на изображението, измерена в брой точки на инч (DPI). Колкото по-голяма е стойността за dpi, толкова по-голяма е резолюцията.

SMB

SMB (Server Message Block) е мрежови протокол, който се използва най-вече за обмяна на файлове, принтери, серийни портове и др. комуникации между възлите в мрежата. Той също дава и оторизиран интер-процесен комуникационен механизъм.

SMTP

Прост протокол за трансфер на поща (SMTP) е стандарт за предаване на имейли по интернет. SMTP е относително прост, текстово базиран протокол, където се определят един или повече получатели на съобщение и след това текста на съобщението се изпраща. Протокол клиент-сървър, където клиентът предава имейл съобщението към сървъра.

SSID

Мрежовото име (SSID) е наименованието на безжичната локална мрежа (WLAN). Всички безжични устройства в WLAN използват една и съща SSID идентификация за комуникация помежду си. SSID имената са с различаване на главните и малките букви и могат да са с максимална дължина 32 знака.

Подмрежова маска

Подмрежовата маска се ползва заедно с мрежовия адрес, за да определи коя част от адреса е мрежови адрес и коя част е хост адрес.

TCP/IP

Протоколът за контрол на предаването (TCP) и Интернет протоколът (IP) са набор комуникационни протоколи, които въвеждат протоколния стак, на базата на който работят интернет и повечето комерсиални мрежи.

TCR

Докладът за потвърждаване на предаването (TCR) дава данни за всяка трансмисия, като статус на задача, резултат от трансмисия и брой изпратени страници. Този доклад може да се настрои да се отпечатва след всяка задача за печат или само след неуспешни трансмисии.

TIFF

Файлов формат за изображения с тагове (TIFF) е много резолюционен bitmap формат на изображение. TIFF описва данните за изображение, които обикновено идват от скенери. TIFF изображенията използват тагове, ключови думи, които определят характеристиките на изображението, което е включено във файла. Този гъвкав и независещ от платформа формат може да се използва за снимки, които са направени чрез различни приложения за обработка на изображения.

Тонер касета

Тип бутилка, която се използва в устройство като принтер, което съдържа тонер. Тонерът е прах, който се използва при лазерните принтери и фотокопири, който оформя текста и изображенията на отпечатаната страница. Тонерът се разтопява от фюзера, който прилага комбинация от топлина и натиск върху него, като така кара тонера да прилепне към нишките на хартията.

TWAIN

Индустриален стандарт за скенери и софтуер. Като използва скенер съвместим с TWAIN и TWAIN-съвместима програма, сканирането може да стартира от самата програма. Това е улавяне на изображение API за Microsoft Windows и Apple Macintosh операционни системи.

UNC пътека

Конвенция за унифицирани имена (UNC) е стандартен начин за достъп до мрежови споделяния в Windows NT и други Microsoft продукти. Формата на UNC пътеката е: \\<servername>\<sharename>\<Additional directory>

URL

Единен локатор на ресурси (URL) представлява глобалния адрес на документи и ресурси в Интернет. Първата част на адреса обозначава кой протокол трябва да се използва, а втората част задава IP адреса или името на домейна, в който се намира дадения ресурс.

USB

Универсална серийна шина (USB) е стандарт, разработен от Implementers Forum, Inc., за връзка между компютри и периферни устройства. За разлика от паралелния порт, USB е предназначен за едновременно свързване на USB порт на един компютър с множество периферни устройства.

Воден знак

Водния знак е видимо изображение или схема на хартията, която се вижда по-светла от преминалата светлина. Водните знаци са се появили за пръв път в Болоня, Италия, през 1282. Те са били използвани от производителите на хартия за идентификация на техния продукт, също върху пощенски марки, валута или други правителствени документи, за намаляване на фалшификатите.

WEP

Протоколът WEP (WEP) представлява протокол за защита, указан от IEEE 802.11 за указване на едно и също ниво на защита като това на кабелна LAN мрежа. WEP осигурява защита чрез криптиране на данни през радио честоти, така че да им осигури защита, докато се придвижват от една крайна точка до друга.

WIA

WIA (Windows Imaging Architecture) е архитектура на изображенията, първоначално представена в Windows Me и Windows XP. Сканирането може да се инициализира от тези операционни системи, като се използва съвместим с WIA скенер.

WPA

Защитеният Wi-Fi достъп (WPA) представлява клас от системи, които имат за цел да подсигурят безжичните (Wi-Fi) компютърни мрежи и е създаден, за да подобри функциите на защита на WEP.

WPA-PSK

WPA-PSK (WPA предварително споделен ключ) представлява специален режим на WPA за целите на малкия бизнес и домашните потребители. В точката за безжичен достъп (WAP) и други безжични лаптоп или десктоп устройства се конфигурира споделен ключ или парола. За постигане на разширена защита WPA-PSK генерира уникален ключ за всяка сесия между безжичен клиент и асоциираната WAP.

WPS

Защитената безжична настройка (WPS) е стандарт за настройване на безжична домашна мрежа. Ако вашата точка за безжичен достъп поддържа WPS, можете лесно да конфигурирате безжичната връзка без компютър.

XPS

XPS (XML Paper Specification) е спецификация зa Page Description Language (PDL) и нов формат за документ, която може да се използва при преносими и електронни документи, разработена от Microsoft. Това е XML-базирана спецификация, основана на нова пътека за принтиране и на вектор-базиран формат за документи, независим от устройства.