Rječnik

[Note]

Sljedeći pojmovnik Vam pomaže da se upoznate s proizvodom razumijevajući nazivlje koje se često koristi pri ispisu, kao i ono koje se spominje u ovom priručniku.

802.11

802.11 je skup standarda za bežičnu komunikaciju putem lokalne mreže (WLAN), koju je razvio IEEE LAN/MAN Standards Committee (IEEE 802).

802.11b/g/n

802.11b/g/n može dijeliti isti hardver i koristiti frekv. pojas od 2,4 GHz. 802.11b podržava pojasnu širinu od 11 Mbps, 802,11n podržava pojasnu širinu do 150 Mbps. 802.11b/g/n uređaji mogu povremeno naići na smetnje koje dolaze od mikrovalne pećnice, bežičnih telefona i Bluetooth uređaja.

Pristupna točka

Pristupna točka ili bežična pristupna točka (AP ili WAP) je uređaj koji povezuje bežične komunikacijske uređaje na bežične lokalne mreže (WLAN) te djeluje kao središnji odašiljač i prijemnik WLAN radijskih signala.

ADF

Automatski uvlakač dokumenata (ADF) je uređaj za skeniranje koji se automatski puniti originalnim listovima papira, tako da stroj može skenirati određeni iznos papira odjednom.

AppleTalk

AppleTalk je vlasnički paket protokola razvijen od strane tvrtke Apple, Inc za računalne mreže. Bio je uključen u originalni Macintosh (1984) i sada je zastario za Apple u korist TCP/IP mreža.

BIT Depth

Pojam računalne grafike koji opisuje broj bitova koji se koristi za predstavljanje boja jednog piksela u bitmap slici. Veća dubina boja daje širi raspon različitih boja. Kako se broj bitova povećava, broj mogućih boja postaje nepraktično velik za kartu boja. 1-bitna boja obično se naziva monokromatska ili crno-bijela.

BMP

Bitmap grafički format koji interno koristi Microsoft Windows grafički podsustav (GDI) te se obično koristi kao jednostavan grafički format datoteka na toj platformi.

BOOTP

Bootstrap protokol. Mrežni protokol kojega mrežni klijent koristi za automatsko dobivanje IP adrese. To se obično radi u bootstrap procesu računala ili operativnih sustava koji se na njima rabe. BOOTP poslužitelji dodjeljuju IP adresu iz fonda adresa svakom klijentu. BOOTP omogućuje 'radnim stanicama bez diskova' na računalima dobivanje IP adrese prije učitavanja bilo kojeg naprednog operativnog sustava.

CCD

Charge Coupled Device (CCD) je hardver koji omogućuje skeniranje. CCD mehanizam pretraživanja se također koristi za držanje CCD modula, kako bi se spriječilo oštećivanje prilikom pomicanja stroja.

Kolacioniranje

Kolacioniranje je postupak ispisivanja višestrukih kopija u kompletu. Kada je odabrano kolacioniranje, uređaj ispisuje cijeli komplet prije ispisa dodatnih kopija.

Upravljačka ploča

Upravljačka ploča je ravna, obično okomita površina, na kojoj su prikazani kontrolni i nadzorni instrumenti. Obično se nalazi na prednjem dijelu stroja.

Pokrivenost

To je termin koji se koristi za mjerenje korištenja tonera pri ispisu. Na primjer, 5% pokrivenosti znači da se na papiru A4 nalazi oko 5% slika ili teksta. Dakle, ako papir ili izvornik ima komplicirane slike ili puno teksta na sebi, pokrivenost će biti veća, a istovremeno, korištenje tonera će biti onoliko kolika je pokrivenost.

CSV

Vrijednosti odvojene zarezom (CSV). Vrsta formata datoteka, CSV se koristi za razmjenu podataka između različitih aplikacija. Format datoteke; obzirom da se koristi u Microsoft Excelu, postao je de facto standard u cijeloj industriji, čak i među ne-Microsoftovim platformama.

DADF

Dvostruki automatski uvlakač dokumenata (DADF) je uređaj za skeniranje koji se automatski puni i okreće originalne listove papira, tako da stroj može skenirati na obje strane papira.

Zadano

Vrijednost ili postavka koja je na snazi​​ kad se pisač uzima iz svoje kutije, resetira ili inicijalizira.

DHCP

Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) je protokol umrežavanja klijent-poslužitelj. DHCP poslužitelj daje konfiguracijske parametre specifične za zahtjev domaćina DHCP klijenta, općenito, informacije koje su domaćinu klijenta potrebne za sudjelovanje na IP mreži. DHCP također omogućuje mehanizam za premještanje IP adrese na domaćin klijenta.

DIMM

Dual Inline Memory Module (DIMM), mala kružna ploča koja drži memoriju. DIMM pohranjuje sve podatke unutar stroja, kao što su podaci koji se ispisuju, primljeni faksirani podaci.

DLNA

Digital Living Network Alliance (DLNA) je standard koji omogućuje uređajima u kućnoj mreži da dijele informacije s drugima preko mreže.

DNS

Domain Name Server (DNS) je sustav koji pohranjuje informacije povezane s imenima domena u raspodijeljene baze podataka, na mrežama kao što je Internet.

Dot Matrix Printer

Dot matrix printer se odnosi na tip pisača računala s glavom za ispis koja se kreće natrag i naprijed na stranici i ispisuje udarom, udarajući tintom natopljenu vrpcu od tkanine po papiru, poput pisaćeg stroja.

DPI

Dots Per Inch (DPI) je mjera za rezoluciju koja se koristi za skeniranje i ispis. Općenito, što je veći DPI, veća je rezolucija, vidljiviji su detalji na slici i veća veličina datoteke.

DRPD

Distinctive Ring Pattern Detection. Distinctive Ring je usluga telefonske tvrtke koja omogućuje korisniku korištenje jedne telefonske linije za odgovaranje na nekoliko različitih telefonskih brojeva.

Duplex

Mehanizam koji će automatski okrenuti list papira, tako da stroj može ispisivati (ili skenirati) na obje strane papira. Pisač opremljen jedinicom za obostrani ispis može ispisivati ​​na obje strane papira tijekom jednog ciklusa ispisa.

Duty Cycle

Duty cycle je količina stranica koja ne utječe na performanse pisača za mjesec dana. Općenito, pisač ima ograničenja u svojem vijeku trajanja, kao što su stranice u godini. Vijek trajanja znači prosječni kapacitet ispisa, obično unutar jamstvenog roka. Na primjer, ako je ciklus zadatka 48 000 stranica na mjesec s 20 radnih dana, pisač ograničava na 2400 stranica dnevno.

ECM

Error Correction Mode (ECM) je opcijski način prijenosa izgrađen u telefaks uređaje ili telefaks modeme klase 1. On automatski otkriva i ispravlja pogreške u procesu prijenosa telefaksa, koje su ponekad prouzročene bukom u telefonskoj liniji.

Emulacija

Emulacija je tehnika postizanja istih rezultata jednog stroja kao i kod drugog.

Emulator duplicira funkcije jednog sustava s drugim sustavom, tako da se drugi sustav ponaša kao da je prvi sustav. Emulacija se fokusira na točnu reprodukciju vanjskog ponašanja, koje se za razliku od simulacije, koja se odnosi na apstraktni model prema kojem se sustav simulira, često smatra njegovim unutarnjim stanjem.

Eternet

Eternet je tehnologija umrežavanja računala bazirana na okvirima, za lokalne mreže (LAN-ovi). Definira ožićenje i signalizaciju za fizički sloj te formate okvira i protokole za kontrolu pristupa mediju (MAC) / sloj podatkovne veze od OSI modela. Eternet je većinom standardiziran kao IEEE 802.3. Postao je najkorištenija LAN tehnologija tijekom 1990-ih do danas.

EtherTalk

Paket protokola razvijen od strane tvrtke Apple Computer za računalne mreže. Bio je uključen u originalni Macintosh (1984) i sada je zastario za Apple u korist TCP/IP mreža.

FDI

Foreign Device Interface (FDI) je kartica instalirana unutar stroja kako bi se drugom uređaju omogućilo da radi kao uređaj na novčić i kao čitač kartica. Ti sustavi na svojem stroju omogućuju uslugu plati-po-ispisu.

FTP

File Transfer Protocol (FTP) je protokol koji se obično koristi za razmjenu datoteka preko bilo koje mreže koja podržava TCP/IP protokol (kao što je Internet ili intranet).

Jedinica grijača

Dio laserskog pisača koji spaja toner na tiskanim medijima. Sastoji se od grijačeg valjka i potisnog valjka. Kad se toner prenese na papir, jedinica grijača donosi toplinu i pritisak kako bi se osiguralo da toner ostaje na papiru trajno, što je razlog zašto je papir topao kad izlazi iz laserskog pisača.

Gateway

Veza između računalnih mreža ili između računalne mreže i telefonske linije. Vrlo je popularan, jer je to računalo ili mreža koja omogućuje pristup na drugo računalo ili mrežu.

Grayscale

Nijanse sive boje koje predstavljaju svijetle i tamne dijelove slike, kad se slike u boji pretvore u sive tonove; boje su predstavljene kao različite nijanse sive.

Poluton

Vrsta slike koja simulira sive tonove mijenjajući broj točaka. Visoko obojena područja se sastoje od velikog broja točaka, dok se svjetlija područja sastoje od manjeg broja točaka.

HDD

Pogon tvrdog diska (HDD), obično se naziva tvrdi pogon ili tvrdi disk, je nepromjenjivi uređaj za pohranu koji pohranjuje digitalno kodirane podatke na brzo okretne ploče s magnetskim površinama.

IEEE

Institut inžinjera elektrotehnike i elektronike (IEEE) je međunarodna neprofitna, profesionalna organizacija za unapređenje tehnologije vezane uz elektricitet.

IEEE 1284

Standard 1284 paralelnog ulaza razvio je Institut inžinjera elektrotehnike i elektronike (IEEE). Pojam "1284-B" odnosi na određenu vrstu priključka na kraju paralelnog kabela koji se montira na periferiju (na primjer, pisač).

Intranet

Privatna mreža koja koristi Internet protokole, mrežno povezivanje i možda javni telekomunikacijski sustav kako bi sigurno dijelila dio podataka o organizaciji ili operacije sa svojim zaposlenicima. Ponekad se pojam odnosi samo na najvidljiviju uslugu, interne web-stranice.

IP adresa

Adresa Internet protokola (IP) je jedinstveni broj koji uređaji koriste u cilju identifikacije i međusobnog komuniciranja na mreži, pomoću standarda Internet protokola.

IPM

Slika po minuti (IPM) je način mjerenja brzine pisača. IPM brzina označava broj jednostranih listova koje pisač može dovršiti u roku od jedne minute.

IPP

Internet Printing Protocol (IPP) definira standardni protokol za ispisivanje, kao i za upravljanje ispisom, veličinu medija, rezoluciju i tako dalje. IPP može se koristiti lokalno ili preko Interneta na stotine pisača, a također podržava kontrolu pristupa, autentifikaciju i šifriranje, što je puno spretnije i sigurnije rješenje za ispisivanje od prijašnjih.

IPX/SPX

IPX/SPX znači Internet Packet Exchange/Sequenced Packet Exchange. To je mrežni protokol kojega koristi operativni sustav Novell NetWare. IPX i SPX obje pružaju usluge povezivanja slične kao TCP/IP, s IPX protokolom koji imaju sličnosti s IP i SPX koji su slični na TCP. IPX/SPX je ponajprije dizajniran za lokalne mreže (LANs) te je vrlo učinkovit protokol za tu svrhu (obično svojim performansama premašuje one od TCP/IP na LAN-u).

ISO

Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) je međunarodno tijelo za standardizaciju sastavljeno od predstavnika tijela za nacionalne standarde. Ona proizvodi svjetske industrijske i komercijalne standarde.

ITU-T

Međunarodna telekomunikacijska unija je međunarodna organizacija osnovana za standardizaciju i regulaciju međunarodnog radija i telekomunikacija. Njegove glavne zadaće uključuju standardizaciju, dodjelu radijskog spektra te organiziranje aranžmana međupovezivanja između različitih zemalja, kako bi se omogućili međunarodni telefonski pozivi. A -T izvan ITU-T označava telekomunikacije.

ITU-T br. 1 grafikon

Standardizirani testni grafikon koji je objavio ITU-T za prijenos faksimila dokumenta.

JBIG

Joint Bi-level Image Experts Group (JBIG) je standardna kompresija slike, bez gubitka točnosti ili kvalitete, koji je dizajniran za sažimanje binarnih slika, osobito za faksove, ali se može koristiti i za druge slike.

JPEG

Joint Photographic Experts Group (JPEG) je najčešće korišteni standardni način sažimanja uz gubitak za fotografske slike. To je format koji se koristi za spremanje i prijenos fotografija na World Wide Webu.

LDAP

Lagani protokol za pristup direktoriju (LDAP) je protokol umrežavanja za upite i modificiranje usluga direktorija preko TCP/IP.

LED

Svjetlosna dioda (LED) je poluvodički uređaj koji pokazuje status stroja.

MAC adresa

Media Access Control (MAC) adresa je jedinstveni identifikator pridružen mrežnom adapteru. MAC adresa je jedinstveni 48-bitni identifikator, obično zapisan kao 12 heksadecimalnih znakova grupiranih u parovima (npr. 00-00-0c-34-11-4e). Ova adresa je obično tvrdo kodirana u Network Interface Card (NIC) od strane proizvođača, a koristi se kao pomoć za usmjerivače koji pokušavaju pronaći strojeve na velikim mrežama.

MFP

Multifunkcijski periferijski uređaj (MFP) je uredski stroj koji sadrži sljedeće funkcionalnosti u jednom fizičkom tijelu, tako da imate pisač, kopirni uređaj, telefaks, skener i itd..

MH

Modified Huffman (MH) je metoda kompresije za smanjenje količine podataka koje treba prenijeti između više telefaksa za prijenos slike, preporučuje ga ITU-T T.4. MH je shema kodiranja duljine pokretanja bazirana na kodnoj knjizi, optimizirana za učinkovito sažimanje bijelog prostora. Kako se većina telefakseva sastoji uglavnom od bijelog prostora, to minimizira vrijeme prijenosa većine faksova.

MMR

Modified Modified READ (MMR) je metoda sažimanja koju preporučuje ITU-T T.6.

Modem

Uređaj koji modulira signal nositelja za kodiranje digitalnih informacija, a također i demodulira kao nositelj signala, za dekodiranje prenesene informacije.

MR

Modified Read (MR) je metoda sažimanja koju preporučuje ITU-T T.4. MR kodira prvu skeniranu liniju pomoću MH. Sljedeći redak je u odnosu na prvi određen razlikama, a zatim se razlike kodiraju i prenose.

NetWare

Mrežni operacijski sustav koji je razvila tvrtka Novell, Inc U početku je koristio kooperativnu višezadaćnost za pokretanje raznih usluga na PC-u, a mrežni protokoli su se temeljili na arhetipskom Xerox XNS stogu. Danas NetWare podržava TCP/IP kao i IPX/SPX.

OPC

Organski foto provodnik (OPC) je mehanizam koji omogućuje virtualnu sliku za ispis pomoću laserskih zraka koje se emitiraju iz laserskog pisača, a obično je zelene boje ili hrđe i ima oblik cilindra.

Jedinica za snimanje koja sadrži bubanj polako nosi površinu bubnja za njegovu uporabu u pisaču, a treba ga zamijeniti na odgovarajući način, budući da se haba od kontakta s četkom za razvoj uloška, mehanizmom za čišćenje i papirom.

Originali

Prvi primjer nečega, kao što je dokument, fotografija ili tekst itd, što je kopirano, reproducirano ili prevedeno za proizvodnju drugoga, ali što se nije kopiralo ni proizlašlo iz nečega drugog.

OSI

Open Systems Interconnection (OSI) je model koji je razvila Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) za komunikacije. OSI nudi standardni, modularni pristup izgradnji mreže koji dijeli potrebni skup složenih funkcija u upravljive funkcionalne slojeve sa samostalnim sadržajem. Slojevi su, od vrha do dna, aplikacije, prezentacije, sesije, promet, mreža, podatkovna veza i fizički.

PABX

Privatna automatska izmjena grana (PABX) je automatski telefonski sustav prebacivanja unutar privatnog poduzeća.

PCL

Jezik naredbi pisača (PCL) je jezik za opis stranice (PDL) koji je razvio HP kao protokol pisača i postao je industrijski standard. Izvorno razvijen za rane tintne pisače, PCL je izdan u različitim razinama za toplinski, matrični pisač i laserske pisače.

PDF

Format zapisa dokumenta (PDF) je vlasnički format datoteke koje je razvila tvrtka Adobe Systems za predstavljanje dvodimenzionalnih dokumenata u formatu neovisnom o uređaju i neovisnom o rezoluciji.

PostScript

PostScript (PS) je jezik za opisivanje stranica i programski jezik, koji se prvenstveno koristi u elektronskim područjima i područjima stolnog izdavaštva. - koji se pokreće u interpreteru za generiranje slike.

Upravljački program pisača

Program se koristi za slanje naredbi i prijenos podataka iz računala na pisač.

Medij za ispis

Mediji kao što su papir, koverte, naljepnice i folije koje se mogu koristiti u pisaču, skeneru, telefaksu ili kopirki.

PPM

Stranica po minuti (PPM) je metoda mjerenja za određivanje koliko brzo pisač radi, što znači broj stranica koje pisač može proizvesti u jednoj minuti.

PRN datoteka

Sučelje za upravljački program uređaja, koje ovom softveru omogućuje interakciju s upravljačkim programom uređaja koristeći standardne ulazno/ izlazne sistemske pozive, što olakšava mnoge zadatke.

Protokol

Konvencija ili standard koji kontrolira ili omogućuje vezu, komunikaciju i prijenos podataka između dviju krajnjih točaka računala.

PS

Pogledajte PostScript.

PSTN

Telefonska mreža s javnim prospajanjem (PSTN) je mreža svjetskih javnih mreža s prospajanjem telefonske mreže koja je, po industrijskim premisama, obično usmjerena kroz centralu.

RADIUS

Remote Authentication Dial In User Service (RADIUS) je protokol za autentikaciju i računovodstvo udaljenog korisnika. RADIUS omogućuje centralizirano upravljanje autentikacijskim podacima, kao što su korisnička imena i lozinke, koristeći AAA (autentifikaciju, autorizaciju i računovodstvo) koncept za upravljanje pristupom mreži.

Rezolucija

Oštrina slike mjerena u točkama po inču (DPI). Što je veći dpi, veća je rezolucija.

SMB

Server Message Block (SMB) je mrežni protokol koji se uglavnom primjenjuje za dijeljenje datoteka, pisača, serijskih ulaza i razne komunikacije između čvorova na mreži. Također omogućuje autenticirani međuprocesni komunikacijski mehanizam.

SMTP

Simple Mail Transfer Protocol (SMTP) je standard za prijenos e-poštom na Internetu. SMTP je relativno jednostavni protokol baziran na tekstu, gdje su navedeni jedan ili više primatelja poruke, a zatim se tekst poruke prenosi. To je protokol klijentskog poslužitelja, u kojem klijent šalje poruku e-pošte na poslužitelj.

SSID

Service Set Identifier (SSID) je naziv bežične lokalne mreže (WLAN). Svi bežični uređaji u WLAN-u koriste isti SSID, kako bi međusobno komunicirali. SSID-ovi su osjetljivi na velika i mala slova i maksimalna im je duljina 32 znaka.

Maska podmreže

Maska podmreže ​​se koristi zajedno s mrežnom adresom, kako bi se utvrdilo koji dio adrese je mrežna adresa, a koji dio je adresa domaćina.

TCP/IP

Transmission Control Protocol (TCP) i Internet Protocol (IP); skup komunikacijskih protokola koje implementiraju stog protokola, na kojima se pokreće Internet i većina komercijalnih mreža.

TCR

Transmission Confirmation Report (TCR) pruža detalje svakog prijenosa, kao što je status zadatka, rezultat prijenosa i broj poslanih stranica. Ovo izvješće može se postaviti za ispis nakon svakog posla ili tek kad nije uspio prijenos.

TIFF

Tagged Image File Format (TIFF) je bitmap format slike varijabilne rezolucije. TIFF opisuje podatke o slici koji obično dolaze od skenera. TIFF slike koriste oznake, ključne riječi za definiranje karakteristika slike koja se nalazi u datoteci. Ovaj fleksibilni i o platformi neovisan format može se koristiti za slike koje su napravljene od strane raznih aplikacija za obradu slika.

Uložak za toner

Vrsta boce ili spremnika koji se upotrebljava u uređaju poput pisača, a koji sadrži toner. Toner je prah koji se koristi u laserskim pisačima i fotokopirnim uređajima, koji tvori tekst i slike na papiru za ispis. Toner se može rastopiti kombinacijom toplina/ tlak iz grijača, uzrokujući da se vežu za vlakna papira.

TWAIN

Industrijski standard za skenere i softver. Pri korištenju TWAIN-kompatibilnog skenera s TWAIN-kompatibilnim programom, skeniranje se pokreće iz programa. To je API ključ za snimanje slika za operativne sustave Microsoft Windows i Apple Macintosh.

UNC put

Uniform Naming Convention (UNC) je standardni način pristupa zajedničkim mrežama u Window NT-u i drugim Microsoftovim proizvodima. Format UNC puta je: \\<servername>\<sharename>\<Additional directory>

URL

Uniform Resource Locator (URL) je globalna adresa dokumenata i resursa na Internetu. Prvi dio adrese ukazuje koji protokol koristiti, drugi dio određuje IP adresu ili naziv domene u kojoj se nalazi resurs.

USB

Universal Serial Bus (USB) je standard koji je razvila tvrtka USB Implementers Forum, Inc., za povezivanje računala i periferije. Za razliku od paralelnog ulaza, USB je osmišljen za istovremeno spajanje jednog USB ulaza računala na više vanjskih uređaja.

Vodeni žig

Vodeni žig je prepoznatljiv imidž ili uzorak na papiru, koji je svjetliji kad se gleda prema svjetlu. Vodeni je žig prvi puta predstavljen u Bolonji, u Italiji 1282.; koristili su ih proizvođači papira za identifikaciju svojih proizvoda, kao i na poštanskim markama, novčanicama i drugim državnim dokumentima kako bi se obeshrabrila krivotvorenja.

WEP

Wired Equivalent Privacy (WEP) je sigurnosni protokol naveden u IEEE 802.11 za pružanje iste razine sigurnosti kao kod žičanog LAN-a. WEP pruža sigurnost šifriranjem podataka preko radija, tako da je zaštićen kad se prenosi s jedne krajnje točke do druge.

WIA

Windows Imaging Architecture (WIA) je arhitektura snimanja koja je izvorno uvedena u sustave Windows Me i Windows XP. Skeniranje se može pokrenuti iz tih operacijskih sustava pomoću WIA-kompatibilnog skenera.

WPA

Wi-Fi Protected Access (WPA) je razred sustava za sigurne bežične (Wi-Fi) računalne mreže, kreiran kako bi poboljšao sigurnosne značajke WEP-a.

WPA-PSK

WPA-PSK (WPA unaprijed zadani zajednički ključ) je specijalni modus za WPA za mala poduzeća i kućne korisnike. Zajednički ključ ili lozinka konfigurirani u bežičnu pristupnu točku (WAP) i bilo koje bežično prijenosno računalo ili stolni uređaj. WPA-PSK generira jedinstveni ključ za svaku sesiju između bežičnog klijenta i pridruženog WAP-a za poboljšanje sigurnosti.

WPS

Wi-Fi Protected Setup (WPS) je standard za uspostavljanje bežične kućne mreže. Ako Vaša bežična pristupna točka podržava WPS, lako možete konfigurirati bežičnu mrežnu vezu bez računala.

XPS

XML Paper Specification (XPS) je specifikacija za Page Description Language (PDL) i novi format dokumenta, koja je koristan za prijenosne i elektroničke dokumente, razvijen od strane tvrtke Microsoft. To je specifikacija na baui XML-a, koja se temelji na novom putu ispisa i formatu dokumenata neovisnom o uređaju, koji se bazira na vektorima.