Slovník pojmů

[Note]

Následující slovník pojmů vám pomůže seznámit se s výrobkem díky porozumění terminologii běžně používané v oblasti tisku a uvedené v této příručce.

802.11

802.11 je sada standardů pro komunikaci prostřednictvím místní bezdrátové sítě (WLAN), vyvinutá komisí IEEE LAN/MAN Standards Committee (IEEE 802).

802.11b/g/n

802.11b/g/n může sdílet stejný hardware a používat vlnové pásmo 2,4 GHz. 802.11b podporuje vlnový rozsah do 11 Mbps; 802.11n podporuje vlnový rozsah až do 150 Mbps. Zařízení s 802.11b/g/n mohou být příležitostně rušeny mikrovlnými troubami, bezdrátovými telefony a zařízeními Bluetooth.

Přístupový bod

Přístupový bod nebo také Bezdrátový přístupový bod (AP nebo WAP) je zařízení, které spojuje bezdrátová komunikační zařízení v místní bezdrátové síti (WLAN) a funguje jako centrální vysílač a přijímač WLAN rádiových signálů.

ADF

Automatic Document Feeder (ADF), neboli automatický podavač dokumentů, je snímací jednotka, která automaticky podává předlohy do zařízení tak, aby toto zařízení mohlo sejmout několik předloh najednou.

AppleTalk

AppleTalk je patentovaná sada komunikačních protokolů vyvinutá společností Apple pro počítačové sítě. Byla součástí původních počítačů Macintosh (1984), nyní však od ní Apple upouští a upřednostňuje protokol TCP/IP.

Bitová hloubka

Termín z počítačové grafiky popisující počet bitů použitých ke zobrazení barvy jednoho pixelu v bitmapovém obrázku. Vyšší barevná hloubka znamená širší rozsah rozlišovacích barev. Se zvyšujícím se počtem bitů se počet možných barev pro barevnou mapu neprakticky zvyšuje. 1bitová barva se obecně nazývá monochromatická nebo také černobílá.

BMP

Formát bitmapové grafiky používaný vnitřně grafickým subsystémem Microsoft Windows (GDI) a běžně používaný jako jednoduchý formát grafického souboru na této platformě.

BOOTP

Bootstrap Protocol (protokol zavaděče). Síťový protokol používaný síťovým klientem za účelem automatického získání IP adresy. To se obvykle provádí při spouštění počítače nebo operačního systému. Servery BOOTP přiřazují každému klientovi adresu IP z fondu adres. BOOTP umožňuje „bezdiskovým pracovním stanicím“ získání IP adresy ještě před zavedením jakéhokoli pokročilého operačního systému.

CCD

Charge Coupled Device, (paměťové zařízení s nábojovou vazbou), je hardware, který umožňuje skenování úloh. K uchycení modulu CCD se též používá zámkový mechanismus CCD, aby se zabránilo jeho poškození při přemisťování zařízení.

Třídění kopií

Třídění kopií je proces tisku úloh s několika sadami kopií. Je-li aktivována volba třídění kopií, vytiskne zařízení celou jednu sadu a teprve poté začne tisknout další kopie.

Ovládací panel

Ovládací panel je rovná, obvykle svislá plocha, na které jsou zobrazeny nástroje pro ovládání nebo sledování. Obvykle se nacházejí na horní nebo na přední straně zařízení.

Pokrytí

Jedná se o tiskárenský termín používaný pro měření spotřeby toneru při tisku. Např. 5% pokrytí znamená, že na papíru formátu A4 je přibližně 5% obrázků nebo textu. Pokud tedy papír nebo předloha obsahuje složité obrázky nebo větší množství textu, bude pokrytí vyšší než 5% a zároveň bude spotřeba toneru odpovídat tomuto pokrytí.

CSV

Comma Separated Values (CSV, hodnoty oddělené čárkou). Typ formátu souboru CSV se používá k výměně dat mezi odlišnými aplikacemi. Formát souboru, tak jak je použit v aplikaci Microsoft Excel, se stal faktickým standardem v celém průmyslu, a to dokonce i u platforem vyvinutých jinými společnostmi než Microsoft.

Duplexní automatický podavač dokumentů

Duplex Automatic Document Feeder (DADF), neboli duplexní automatický podavač, je snímací jednotka, která automaticky podává a překlápí předlohu dokumentu tak, aby zařízení mohlo naskenovat obě strany této předlohy.

Vychozi

Hodnota nebo nastavení, které platí v okamžiku, kdy vyjmete tiskárnu z obalu, resetujete, nebo inicializujete.

DHCP

Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP, dynamický konfigurační protokol klienta) je síťový protokol pro strukturu klient-server. Server DHCP poskytuje konfigurační parametry podle hostitele klienta DHCP, obecně informace požadované hostitelem klienta kvůli práci v síti IP. DHCP také poskytuje mechanismus pro alokaci IP adres klientským hostům.

DIMM

Dual Inline Memory Module (DIMM, paměť v pouzdře s vývody po dvou stranách) je malá deska s plošnými spoji, která obsahuje paměť. Modul DIMM ukládá veškerá data zařízení, včetně tiskových dat nebo dat přijatých faxů.

DLNA

Digital Living Network Alliance (DLNA) je standard, který umožňuje zařízením na domovské síti sdílet informace s ostatními po celé síti.

DNS

Domain Name Server (server překládající doménové názvy) je systém, který uchovává informace související s názvy domén v distribuované databázi v sítích, jako je například internet.

Bodová tiskárna

Bodová tiskárna je typ počítačové tiskárny s tiskovou hlavou, která se pohybuje po stránce směrem dopředu a dozadu a tiskne úderem do inkoustem napuštěné pásky nastavené proti papíru – podobně jako při psaní na psacím stroji.

DPI

Dots Per Inch (počet bodů na palec) je měření rozlišení, které se používá pro skenování a pro tisk. Obecně platí, že vyšší DPI znamená vyšší rozlišení, lepší viditelnost detailu obrázku, ale také větší velikost souboru.

DRPD

Distinctive Ring Pattern Detection (DRPD), neboli detekce odlišného typu vyzvánění. Jedná se o službu telefonní společnosti, která uživateli umožňuje používat jedinou telefonní linku pro komunikaci na více telefonních číslech.

Duplex

Mechanismus, který automaticky překlápí list papíru, aby mohlo zařízení tisknout na obě strany papíru (nebo je skenovat). Tiskárna vybavená duplexní jednotkou umí tisknout na obě strany papíru během jednoho tiskového cyklu.

Zatížení

Zatížení je množství stránek, které měsíčně neovlivní výkon tiskárny. Obecně je životnost tiskárny omezena například počtem stránek za rok. Životnost znamená průměrnou kapacitu výtisků, obvykle v záruční době. Když je například zatížení 48 000 stran za měsíc a počítáme s 20 pracovními dny, je denní kapacita tiskárny 2 400 stran.

ECM

Error Correction Mode (ECM), neboli režim korekce chyb, je volitelný režim přenosu, který je zabudován do faxových přístrojů nebo modemů třídy 1. Automaticky rozpoznává a opravuje chyby vzniklé během přenosu faxu, které někdy vznikají v důsledku šumu v telefonních linkách.

Emulace

Emulace je technika, při které jedno zařízení získává stejné výsledky jako zařízení jiné.

Emulátor duplikuje funkce jednoho systému za pomoci jiného systému tak, aby se tento druhý systém choval stejným způsobem jako systém první. Emulace se soustředí na přesnou reprodukci externího chování, což je opakem simulace, která představuje abstraktní model simulovaného systému, často posuzujícího svůj interní stav.

Ethernet

Ethernet je počítačová síťová technologie využívající rámce pro místní sítě (LAN). Definuje vedení a signály pro fyzickou vrstvu a formát rámců a protokolů pro řízení přístupu médií (MAC) / datovou vrstvu modelu OSI. Ethernet je většinou standardizován jako IEEE 802.3. Stal se celosvětově nejpoužívanější LAN technologií od devadesátých let po současnost.

EtherTalk

Sada protokolů vyvinutá společností Apple Computer pro počítačové sítě. Byla součástí původních počítačů Macintosh (1984), nyní však od ní Apple upouští a upřednostňuje protokol TCP/IP.

FDI

Foreign Device Interface (FDI), neboli rozhraní pro cizí zařízení, je karta uvnitř zařízení, která umožňuje instalaci zařízení třetích stran, jako např. přístroje na mince nebo čtečky karet. Tyto přístroje pak umožňují placené využívání vašeho zařízení.

FTP

File Transfer Protocol (FTP, protokol pro přenos souborů), je běžně používaný protokol pro výměnu souborů v jakékoli síti, která podporuje protokol TCP/IP (jako například internet nebo intranet).

Fixační jednotka

Součást laserové tiskárny, která nataví toner na tiskové médium. Sestává z ohřívacího válce a přítlačného válce. Po přenesení toneru na papír fixační jednotka teplem zajistí trvalé přichycení toneru na papír; z tohoto důvodu je papír vycházející z laserové tiskárny teplý.

Brána

Spojení mezi počítačovými sítěmi nebo mezi počítačovou sítí a telefonní linkou. Je velmi populární, protože jde o počítač nebo síť, která umožňuje přístup k jinému počítači nebo síti.

Stupnice šedé

Odstíny šedé, které představují světlé a tmavé části obrazu po převedení barevných obrázků na černobílé; barvy jsou zastoupeny různými odstíny šedé.

Polotóny

Typ obrazu, který simuluje odstíny šedé pomocí různého počtu bodů. Velmi barevné plochy se skládají z velkého množství teček, zatímco světlejší plochy se skládají z menšího množství teček.

HDD

Hard Disk Drive (HDD), obvykle nazývaný pevný disk, je energeticky nezávislé úložné zařízení, které ukládá digitálně kódovaná data na rychle se otáčející destičky s magnetickým povrchem.

IEEE

(Institute of Electrical and Electronics Engineers, Institut elektrických a elektronických inženýrů) je mezinárodní nezisková profesní organizace pro technologický pokrok v oblasti elektrotechniky.

IEEE 1284

Standard pro paralelní port 1284 byl vyvinut institutem elektrických a elektronických inženýrů (IEEE). Termín 1284-B se týká specifického typu konektoru na konci paralelního kabelu, který je připojován k perifernímu zařízení (například k tiskárně).

Intranet

Soukromá síť, která využívá internetové protokoly, připojení k síti a případně i veřejný telekomunikační systém k zabezpečenému sdílení části informací organizace nebo k práci zaměstnanců. Někdy termín popisuje pouze nejviditelnější službu, vnitřní web.

IP adresa

Adresa internetového protokolu IP je jedinečné číslo, které zařízení používají k vzájemné identifikaci a komunikaci v síti využívající standard internetového protokolu.

IPM

Images Per Minute (počet obrázků za minutu) je způsob měření rychlosti tiskárny. Rychlost IPM indikuje počet jednostranných archů, které tiskárna dokončí za jednu minutu.

IPP

Internet Printing Protocol (internetový tiskový protokol) definuje standardní protokol pro tisk, správu tiskových úloh, velikost média, rozlišení atd. IPP lze používat místně nebo v síti Internet pro stovky výtisků. Vedle toho podporuje také řízení přístupu, ověřování a šifrování, takže tisková řešení jsou nyní mnohem bezpečnější a spolehlivější než dříve.

IPX/SPX

Internet Packet Exchange/Sequenced Packet Exchange (IPX/SPX), neboli výměna internetových paketů/výměna sekvenčních paketů. Jedná se o síťový protokol používaný operačními systémy Novell NetWare. Jak IPX, tak i SPX poskytují připojovací služby podobné protokolu TCP/IP, přičemž protokol IPX je podobný IP a SPX se podobá protokolu TCP. IPX/SPX byl původně navržen pro místní oblastní sítě (LAN) a pro tyto účely je protokol vysoce účinný (v sítích LAN obvykle protokol TCP/IP dokonce předčí).

ISO

International Organization for Standardization (Mezinárodní organizace pro standardizaci) je organizace, která zavádí normy a která je složena ze zástupců z národních organizací pro normy. Vytváří celosvětové průmyslové a komerční normy.

ITU-T

International Telecommunication Union (ITU), neboli Mezinárodní telekomunikační unie, je organizace založená za účelem standardizace a regulace mezinárodních telekomunikací a rádia. Mezi její hlavní úkoly patří sestavování norem, alokace rádiových frekvenčních pásem a organizování vzájemného propojení různých zemí, aby bylo možné mezi nimi telefonovat. Písmeno T ve zkratce ITU-T pak znamená telekomunikace.

Předloha ITU-T

Standardizovaná zkušební předloha vydaná ITU-T pro faxový přenos dokumentů.

JBIG

Joint Bi-level Image Experts Group (JBIG) je standard pro kompresi obrazu, při které nedochází ke ztrátě přesnosti či kvality. Byla navržena pro kompresi binárních obrazů, zejména pro faxy, lze ji však použít i u jiných obrázků.

JPEG

Joint Photographic Experts Group (skupina spojených expertů na fotografování) je nejčastěji používanou standardní metodou ztrátové komprese pro fotografické snímky. Je to formát používaný pro ukládání a přenos fotografií v síti WWW.

LDAP

Lightweight Directory Access Protocol (odlehčený protokol internetové adresářové služby) je síťový protokol sloužící k dotazování a úpravě adresářových služeb fungujících přes TCP/IP.

Kontrolka

Light-Emitting Diode (svítící dioda či kontrolka) je polovodičové zařízení, které indikuje stav přístroje.

Adresa MAC

Media Access Control (adresa přenosového protokolu přístupu na médium) je adresa s jedinečným identifikátorem spojeným se síťovým adaptérem. Adresa MAC je jedinečný 48bitový identifikátor obvykle zapisovaný 12 šestnáctkovými znaky seskupenými v párech (např. 00-00-0c-34-11-4e). Tato adresa je obvykle pevně zakódována do Network Interface Card (NIC), tedy síťové karty, již od jejího výrobce, a používá se jako pomůcka pro routery pokoušející se vyhledat zařízení ve velkých sítích.

MFP

Multi Function Peripheral (multifunkční periferie) je kancelářský přístroj, který v sobě obsahuje tiskárnu, kopírku, fax, skener atd.

MH

Modifikované Huffmanovo kódování (MH) je metoda komprese pro snížení obsahu dat, která musí být vysílána mezi faxovými přístroji k přenosu obrazu. Toto kódování je doporučeno ITU-T T.4. MH je proudové kódovací schéma založené na seznamu kódů a optimalizované k účinnému využití bílých míst. Jelikož většina faxů obsahuje zejména bílá místa, minimalizuje tato funkce dobu přenosu.

MMR

Modified Modified READ (MMR) je kompresní metoda doporučovaná ITU-T T.6.

Modem

Zařízení, které moduluje a demoduluje signál nosiče pro kódování a dekódování digitálních informací.

MR

Modified Modified READ (MMR) je kompresní metoda doporučovaná ITU-T T.4. MR zakóduje první naskenovanou řádku pomocí MH. Další řádka je pak porovnána s řádkou první, jsou určeny rozdíly a tyto rozdíly jsou poté šifrovány a přeneseny.

NetWare

Síťový operační systém vyvinutý společností Novell, Inc. Původně se používal pro kooperativní multitasking pro fungování různých služeb na PC a síťové protokoly byly založeny na typickém systému Xerox XNS. Dnešní NetWare podporuje jak TCP/IP, tak i IPX/SPX.

OPC

Organic Photo Conductor (OPC), neboli organický fotovodič, je mechanismus, který vytváří virtuální obraz pro tisk pomocí laserového paprsku vysílaného z laserové tiskárny. Obvykle má zelenou nebo rezavou barvu a má tvar válce.

Povrch válce v zobrazovací jednotce se používáním tiskárny (při styku s kartáčkem kazet, čistícím mechanismem a papírem) pomalu opotřebovává, je třeba ji řádně měnit.

Originály

První exemplář např. dokumentu, fotografie, textu apod., který se následně kopíruje, množí či převádí do jiných, avšak který sám není z ničeho kopírován ani odvozen. Též se někdy nazývá jako předloha.

OSI

Open Systems Interconnection (propojení otevřených systémů) je model vyvinutý Mezinárodní organizací pro standardizaci (ISO) pro účely komunikace. OSI nabízí standardní, modulární přístup k designu sítí, který rozděluje požadovanou sadu složitých funkcí do menších, snadno zvládnutelných nezávislých funkčních vrstev. Těmito vrstvami jsou (shora dolů): aplikační, prezentační, relační, transportní, síťová, linková a fyzická.

PABX

Private Automatic Branch Exchange (PABX) je automatická telefonní pobočková ústředna v soukromé firmě.

PCL

Printer Command Language (jazyk popisující vzhled stránky, Page Description Language) vyvinutý společností HP jako protokol tiskáren, který se posléze stal průmyslovým standardem. Původně byl vyvinut pro jedny z prvních inkoustových tiskáren, avšak postupně byl vytvořen pro různé úrovně tepelných, bodových a stránkových tiskáren.

PDF

Portable Document Format (patentovaný formát souboru) vyvinutý společností Adobe Systems pro zobrazování dvojrozměrných dokumentů ve formátu nezávislém na zařízení a na rozlišení.

PostScript

PS (PostScript, dodatečný skript) je jazyk pro popis stránek a programovací jazyk, který se používá zejména v oblasti elektronické a stolní počítačové sazby - běží v interpretru, který pak vytváří obraz.

Ovladač tiskárny

Program, který se používá k odesílání příkazů a přenosu dat z počítače na tiskárnu.

Tiskové médium

Média, jako například papír, obálky, štítky a fólie, které lze používat v tiskárně, skeneru, faxu nebo v kopírce.

PPM

Pages Per Minute (počet stran za minutu) způsob měření, který určuje rychlost tiskárny vyjádřením počtu stránek vytištěných za jednu minutu.

Soubor PRN

Rozhraní ovladače zařízení, které umožňuje softwaru komunikovat s ovladačem zařízení prostřednictvím standardního vstupně / výstupního systémového volání, což zjednodušuje řadu úloh.

Protokol

Zvyklost nebo standard, který řídí nebo umožňuje spojení, komunikaci a přenos dat mezi dvěma koncovými body.

PS

Viz PostScript.

PSTN

Public-Switched Telephone Network (PSTN) je veřejná síť světových telefonních sítí, která je v průmyslových a komerčních zařízeních obvykle vedena přes ústřednu.

RADIUS

Remote Authentication Dial In User Service (vzdálené ověření volajícího uživatele) je protokol pro ověření a účtování vzdáleného uživatele. RADIUS umožňuje centralizované správě ověrovacích dat (jako jsou uživatelská jména a hesla) používat konceptu AAA (authentication, authorization, accounting – ověření, autorizování a záznam) ke správě přístupu na síť.

Rozlišení

Ostrost obrazu měřená v bodech na palec (dpi). Čím je dpi vyšší, tím je vyšší rozlišení.

SMB

Server Message Block (blok serverových zpráv) je síťový protokol používaný převážně ke sdílení souborů, tiskáren, sériových portů a k různé komunikaci mezi uzly v síti. Poskytuje také ověřený mechanismus meziprocesní komunikace.

SMTP

Simple Mail Transfer Protocol (jednoduchý výměnný protokol pro přenos pošty) je standard pro přenos elektronické pošty prostřednictvím sítě Internet. SMTP je relativně jednoduchý protokol na textové bázi, kde se po zadání jednoho nebo více příjemců zprávy a přenese text zprávy. Jedná se o protokol klient-server, kde klient přenáší zprávu elektronické pošty na server.

SSID

Service Set Identifier (SSID) neboli identifikátor sady služeb je název místní bezdrátové sítě (WLAN). Všechna bezdrátový zařízené v síti WLAN používají ke vzájemné komunikaci stejný SSID. Parametry SSID mají maximální délku 32 znaků a rozlišují malá a velká písmena.

Maska podsítě

Maska podsítě se používá ve spojení se síťovou adresou a společně určují, která část adresy je síťová adresa a která hostitelská.

TCP/IP

Transmission Control Protocol a Internet Protocol (kontrolní přenosový protokol a internetový protokol) sada komunikačních protokolů, které implementují zásobník protokolů, které využívá Internet a většina komerčních sítí.

TCR

Transmission Confirmation Report (potvrzující zpráva o přenosu) udává detaily o každém přenosu, jako např. stav úlohy, výsledek přenosu a počet odeslaných stran. Tento protokol lze nastavit tak, aby se tiskl s každou úlohou nebo pouze v případě chyby přenosu.

TIFF

Tagged Image File Format (formát souboru označeného snímku) je bitmapový obrazový formát s proměnlivým rozlišením. TIFF popisuje data obrázků, které jsou typicky vytvářeny ve skeneru. Obrázky TIFF využívají tzv. tagy, což jsou klíčová slova, která definují charakteristiky obrázku obsažené v souboru. Tento flexibilní formát, který není závislý na platformě, lze použít u obrázků, které byly vytvořeny různými aplikacemi pro zpracování snímků.

Kazeta s tonerem

Druh nádobky používaný v zařízení (například tiskárně) obsahující toner. Toner je prášek používaný v laserových tiskárnách a kopírkách, který vytváří text a obrázky na potištěném papíru. Toner je možné tavit kombinací tepla a tlaku fixační jednotky, čímž se přichytí k vláknům v papíru.

TWAIN

Průmyslový standard pro skenery a software. Při používání skeneru s podporou TWAIN a programu s podporou TWAIN lze spustit skenování z tohoto programu. Je to rozhraní API pro zachycení obrázku pro operační systémy Microsoft Windows a Apple Macintosh.

Cesta UNC

Uniform Naming Convention (konvence uniformního pojmenovávání) je standardní formát zápisu cesty pro přístup ke sdíleným položkám ve Windows NT a dalších produktech společnosti Microsoft. Formát cesty UNC je: \\<název serveru>\<název sdílené položky>\<název adresáře>

URL

Uniform Resource Locator (uniformní lokátor zdrojů) je globální adresa dokumentů a zdrojů na Internetu. První část adresy označuje používaný protokol, druhá část specifikuje adresu IP nebo název domény, ve které se nachází zdroj.

USB

Universal Serial Bus (univerzální sériová sběrnice) je standard, který byl vyvinut společností USB Implementers Forum, Inc. pro připojování počítačů a periférií. Na rozdíl od paralelního portu je rozhraní USB určeno pro připojení portu USB jednoho počítače k více perifériím současně.

Vodoznak

Vodoznak je znatelný obrázek nebo vzor na papíru, který se při pohledu proti světlu jeví světlejší. Vodoznaky byly poprvé zavedeny v italské Boloni v roce 1282. Používají je výrobci papíru k identifikaci svých výrobků, dále se používají na poštovních známkách, bankovkách a dalších oficiálních dokumentech, aby se znesnadnila možnost jejich padělání.

WEP

Wired Equivalent Privacy (WEP) neboli soukromí ekvivalentní drátovým sítím, je bezpečnostní protokol specifikovaný v IEEE 802.11. Slouží k poskytování stejné úrovně soukromí jakou zajišťují drátové sítě LAN. WEP poskytuje zabezpečení pomocí kódování dat přes rádio, takže jsou chráněna při přenosu z jednoho mísa na druhé.

WIA

Windows Imaging Architecture (WIA) je zobrazovací architektura, která byla původně zavedena do Windows Me a Windows XP. Z těchto operačních systémů pak lze spustit skenování za pomoci skeneru s podporou WIA.

WPA

Wi-Fi Protected Acces (WPA) neboli Wi-Fi chráněný přístup je třída systémů sloužící k zabezpečené bezdrátových (Wi-Fi) počítačových sítí. Byla vyvinuta k vylepšení bezpečnostních vlastností WEP.

WPA-PSK

WPA-PSK (WPA-Pre-Shared Key) neboli WPA předsdílený klíč je zvláštní režim WPA pro malé společnosti a domácí uživatele. V bezdrátovém přístupovém bodu (WAP) stejně jako v každém bezdrátově připojeném zařízení přenosného nebo stolního počítači je nakonfigurován klíč (heslo). WPA-PSK vytváří jedinečný klíč pro každý kontakt bezdrátového klienta a příslušného bodu WAP k zajištění větší bezpečnosti.

WPS

Wi-Fi Protected Setup (WPS) je standard pro zřízení bezdrátové domovské sítě. Pokud váš bezdrátový přístupový bod podporuje WPS, můžete jednoduše nakonfigurovat bezdrátové síťové připojení bez použití počítače.

XPS

Specifikace papíru XML (XPS) představuje specifikaci pro jazyk popisující stránky (Page Description Language, PDL) a nový formát dokumentu, kterou vyvinula společnost Microsoft. Je výhodná pro přenosné a elektronické dokumenty. Je to specifikace založená na jazyce XML. Vycházející z nové tiskové cesty a formátu dokumentu, který je založen na vektoru a nezávisí na zařízení.