![]() |
|
Käesolev sõnastik aitab teil oma toodet paremini tundma õppida, selgitades harilikult printimisega seonduvat ja selles kasutusjuhendis kasutatud terminoloogiat. |
802.11 on IEEE kohtvõrgu/linnavõrgu standardite komitee poolt traadita kohtvõrgu (WLAN) ühenduse jaoks väljatöötatud standardite kogum (IEEE 802).
802.11b/g/n võib jagada sama riistvara ja kasutada sagedusala 2,4 GHz. 802.11b toetab läbilaskevõimet kuni 11 Mbit/s; 802.11n toetab läbilaskevõimet kuni 150 Mbit/s. Mikrolaineahjud, juhtmeta telefonid ja Bluetooth-seadmed võivad mõnikord 802.11b/g/n seadmeid segada.
Pääsupunkt või traadita pääsupunkt (AP või WAP) on seade, mis ühendab traadita side seadmed koos traadita kohtvõrku (WLAN) ning toimib traadita kohtvõrgu raadiosignaalide keskse saatja ja vastuvõtjana.
Automaatne dokumendisöötur (ADF) on skannimisseade, mis söödab automaatselt originaalpaberilehe sisse, et seade saaks skannida mitu paberit korraga.
AppleTalk on firmaomane arvutivõrgu protokollide komplekt, mis on välja töötatud Apple Inc. poolt. See oli sisse ehitatud algupärasesse Macintoshi (1984) ning praegu on Apple selle TCP/IP-võrgu kasuks välja vahetanud.
Arvutigraafika termin, mis näitab rasterpildi ühe piksli värvi esitamiseks kasutatud bittide arvu. Suurem värvussügavus annab laiema ulatuse erinevaid värve. Bittide arvu suurenedes muutub võimalike värvide arv värvitabeli jaoks ebapraktiliselt suureks. 1-bitist värvi nimetatakse tavaliselt monokroomseks või mustvalgeks.
Bittrastergraafika vorming, mida kasutatakse Microsoft Windowsi graafilises alamsüsteemis (GDI) ning harilikult lihtsa graafika failivorminguna sellel platvormil.
Protokoll BOOTP. Võrgukliendi poolt kasutatav võrguprotokoll IP-aadressi automaatseks omandamiseks. Tavaliselt toimub see arvutite või nendes töötavate operatsioonisüsteemide alglaaduri osas. BOOTP serverid omistavad aadresside kogumist igale kliendile IP-aadressi. BOOTP võimaldab „kettata tööjaama” arvutitel saada IP-aadressi enne kõrgetasemelise operatsioonisüsteemi laadimist.
Laengsidestusseadis (CCD) on skannimist võimaldav riistvara. CCD-mooduli kinnihoidmiseks kasutatakse ka CCD-lukustusmehhanismi, et hoida ära kahjustuste tekkimist seadme teisaldamisel.
Järjestus on protsess, mille puhul prinditakse mitu paljundustööd komplektidena. Järjestamise valimisel prindib seade kogu komplekti ja alles siis hakkab järgmist komplekti printima.
Juhtpaneel on ühetasane, harilikult vertikaalne ala, kus kuvatakse juhtumis- ja jälgimisvahendeid. Tavaliselt paiknevad need seadme eesosas.
See printimise puhul kasutatav mõiste, mis väljendab printimisel tooneri kasutamise mõõdet. Näiteks 5% katvus tähendab, et A4 formaadis paberist moodustab umbes 5% kujutis või tekst. Seega, kui paberil või originaalil on keerukad kujutised või palju teksti, siis on katvus suurem, ning samas on tooneri kasutus sama suur kui katvus.
Komaeraldusega väärtused (CSV). CSV-failivormingu tüüpi kasutatakse ühitamatute rakenduste vahel andmete vahetamiseks. See Microsoft Excelis kasutatav failivorming on muutunud faktiliselt standardiks kogu tööstuses, isegi teiste platvormide seas peale Microsofti.
Kahepoolne automaatne dokumendisöötur (DADF) on skannimisseade, mis söödab automaatselt originaalpaberilehe sisse ja pöörab selle ümber, et seade saaks mõlemalt paberipoolelt skannida.
Väärtus või seadistus, mis kehtib printeri esmakordsel kasutuselevõtul, lähtestamisel või algväärtustamisel.
Dünaamiline hostikonfiguratsiooni protokoll (DHCP) on klientserveri võrgustusprotokoll. DHCP-server annab DHCP klienthosti taotlusele eriomased konfiguratsiooniparameetrid, milleks on tavaliselt klienthostile IP-võrgus osalemiseks vajalik teave. DHCP pakub ka mehhanismi klienthostidele IP-aadresside määramiseks.
Kaherealine mälumoodul (DIMM), mälu sisaldav väike trükiplaat. DIMM-moodul salvestab seadmes selliseid andmeid nagu printimise andmed ja vastuvõetud faksi andmed.
DLNA (Digital Living Network Alliance) on standard, mis võimaldab koduvõrgus olevatel seadmetel jagada üle võrgu omavahel teavet.
Doomeninimeserver (DNS) on süsteem, mis salvestab hajutatud andmebaasides või võrgustikes (nt internetis) doomeninimedega seotud teabe.
Maatriksprinteriks nimetatakse arvutiprinterit, mille prindipea liigub lehel edasi ja tagasi ning prindib löögi abil, lüües sarnaselt kirjutusmasinaga tindiga immutatud riidelinti vastu paberit.
DPI (Punkti tolli kohta) on eraldusvõime mõõtühik, mida kasutatakse skannimisel ja printimisel. Üldiselt on suurema DPI puhul eraldusvõime suurem, kujutise detailid paremini nähtavad ning fail mahukam.
Eristatava helinamustri tuvastamine. Eristatav helin on telefoniettevõtte teenus, mis võimaldab kasutajal kasutada ühte telefoniliini mitmele erinevale telefoninumbrile tulevatele kõnedele vastamiseks.
Seadis, mis pöörab paberilehe automaatselt ringi, et seade saaks paberi mõlemale poolele printida (või skannida). Dupleksseadmega varustatud printer saab ühe prinditsükli ajal printida paberi mõlemale poolele.
Maksimaalressurss on printeri jõudlust mittemõjutav ühe kuu lehtede arv. Üldiselt on printeril kasutusea piiranguks lehtede arv aasta kohta. Kasutusiga tähendab keskmist väljatrükkide arvu, tavaliselt garantiiaja jooksul. Näiteks kui maksimaalressurss on 48 000 lehte kuus ja ühes kuus on oletatavalt 20 tööpäeva, siis on printeri päevalimiidiks 2400 lehte.
Veaparandusre˛iim (ECM) on valikuline andmeedastusre˛iim, mis on olemas 1. klassi faksiaparaatides või faksimodemites. See leiab ja parandab faksiedastuse käigus automaatselt vead, mis tekivad mõnikord telefoniliini müra tõttu.
Emuleerimine on tehnika, mille puhul saab üks seade teise seadmega samasid tulemusi.
Emulaator jäljendab ühe süsteemiga teise süsteemi funktsioone, mistõttu toimib see süsteem samamoodi nagu esimenegi. Emuleerimine keskendub välise käitumise täpsele jäljendamisele, mis erineb simuleerimisest, kuna see käsitleb simuleeritava süsteemi abstraktset mudelit, võttes sageli arvesse selle sisemist olekut.
Ethernet on kaadripõhine arvutivõrgutehnoloogia kohtvõrkude jaoks. See määrab füüsilise kihi jaoks kaabelduse ja signaaliedastuse ning meediumipöörduse juhtimise (MAC)/OSI-mudeli lülikihi jaoks kaadrivormingud ja protokollid. Ethernet põhineb peamiselt standardil IEEE 802.3. See on muutunud kõige laialdasemalt kasutatavaks kohtvõrgutehnoloogiaks alates 1990ndatest kuni tänapäevani.
Apple Computer’i poolt arvutivõrgu jaoks välja töötatud protokollide komplekt. See oli sisse ehitatud algupärasesse Macintoshi (1984) ning praegu on Apple selle TCP/IP-võrgu kasuks välja vahetanud.
Võõrseadme liides (FDI) on seadmesse installitud kaart, mis võimaldab kõrvalise seadme (nt müntidega töötava seadme või kaardilugeja) kasutamist. Need seadmed võimaldavad teie seadme puhul tasulise printimise teenust rakendada.
Failiedastusprotokoll (FTP) on üldkasutatav protokoll failivahetuseks igas TCP/IP-protokolli toetavas võrgus (nt internetis või sisevõrgus).
Laserprinteri osa, mis sulatab tooneri prindikandjale. See koosneb kuumutavast rullikust ja surverullikust. Pärast tooneri paberile kandmist rakendab kuumuti kuumust ja survet, et tagada tooneri jäädav püsimine paberile ning seetõttu on paber ka laserprinterist välja tulles soe.
Ühendus arvutivõrkude või arvutivõrgu ja telefoniliini vahel. See on väga levinud, kuna arvuti või võrk võimaldab juurdepääsu teisele arvutile või võrgule.
Halli varjundid, mis asendavad värvilise kujutise halliskaalale teisendamisel kujutise heledaid ja tumedaid osi; värve asendavad erinevad halli varjundid.
Kujutise tüüp, mis matkib punktide arvu muutmisega halliskaalat. Intensiivsed värvilised alad koosnevad väga paljudest punktidest, samas heledamad alad vähematest punktidest.
Kõvakettaajam (HDD), mida nimetatakse tavaliselt kõvakettaks, on säilmälu seade, mis talletab digitaalselt kodeeritud andmed kiiresti pöörlevatele magnetkihiga ketastele.
Elektri- ja Elektroonikainseneride Instituut (IEEE) on rahvusvaheline mittetulunduslik kutseline organisatsioon elektriga seotud tehnoloogia arendamiseks.
1284 paralleelliidesestandard töötati välja Elektri- ja Elektroonikainseneride Instituudi (IEEE) poolt. Mõiste „1284-B” viitab kindlale pistmiku tüübile paralleelkaabli otsas, mis kinnitub välisseadmele (nt printerile).
Privaatvõrk, mis kasutab internetiprotokolle, võrgu ühenduvust ja võimalik, et ka avalikku telekommunikatsioonisüsteemi, et osalist organisatsiooni teavet ja tegevust selle töötajatega jagada. Mõnikord viitab see termin ainult kõige nähtavamale teenusele, võrgusisesele veebisaidile.
Internetiprotokolli (IP) aadress on kordumatu arv, mida seadmed internetiprotokolli standardit kasutavas võrgus üksteise tuvastamiseks ja suhtlemiseks kasutavad.
Kujutist minutis (IPM) on printeri kiiruse mõõtühik. Termin „kujutist minutis” viitab ühepoolsete lehtede arvule, mida printer suudab ühe minuti jooksul valmis printida.
Interneti prindiprotokoll (IPP) iseloomustab standardprotokolli nii printimiseks kui ka prinditööde, prindikandja formaadi, eraldusvõime jne haldamiseks. Interneti prindiprotokolli saab kasutada lokaalselt või interneti kaudu sadade printerite puhul ning see toetab ka juurdepääsu reguleerimist, autentimist ja krüpteerimist, muutes selle varasematest printimislahendustest palju tõhusamaks ja turvalisemaks.
IPX/SPX tähistab võrkudevahelist paketivahetust/järjestatud paketivahetust. Novell’i NetWare operatsioonisüsteemides kasutatav võrguprotokoll. IPX ja SPX pakuvad mõlemad TCP/IP-ga sarnaselt ühendusteenuseid ning IPX-protokoll toimib sarnaselt IP-ga, SPX aga TCP-ga. IPX/SPX loodi esmalt kohtvõrkude jaoks ning on nende puhul väga tõhus protokoll (kohtvõrgu puhul ületab selle jõudlus tavaliselt TCP/IP oma).
Rahvusvaheline Standardiorganisatsioon (ISO) on rahvusvaheline standardeid loov organ, mis koosneb rahvuslike standardiametite esindajatest. See koostab ülemaailmseid tööstus- ja kaubandusstandardeid.
Rahvusvaheline Elekterside Liit on rahvusvaheline organisatsioon, mis loodi rahvusvahelise raadio- ja teleside standardiseerimiseks ja koordineerimiseks. Selle peamisteks ülesanneteks on standardiseerimine, raadiospektri jaotamine ning erinevate riikide vahel vastastikuse sidumise lepingute korraldamine rahvusvaheliste telefonikõnede võimaldamiseks. Lühendi ITU-T liide -T viitab telekommunikatsioonile.
ITU-T avaldatud standardiseeritud testtabel faksidokumentide edastamiseks.
JBIG (Joint Bi-level Image Experts Group) on täpsuses või kvaliteedis kaotamiseta kujutiste tihendamise standard, mis loodi kahendpiltide, eriti fakside tihendamiseks, kuid on kasutatav ka teiste kujutiste puhul.
JPEG (Joint Photographic Experts Group) on kõige sagedamini kasutatav standardmeetod fotode kadudega tihendamiseks. Seda vormingut kasutatakse ülemaailmses veebis fotode salvestamiseks ja edastamiseks.
Lihtsustatud kataloogisirvimise protokoll (LDAP) on võrguprotokoll TCP/IP kaudu töötavate kataloogiteenuste päringuteks ja muutmiseks.
Valgusdiood (LED) on pooljuhtseade, mis näitab seadme olekut.
Meediumipöörduse juhtimise (MAC) aadress on unikaalne identifikaator, mis on võrguadapteriga sidestatud. MAC-aadress on unikaalne 48-bitine identifikaator, mis koosneb 12 heksadetsimaalsest paarikaupa esitatud märgist (nt 00-00-0c-34-11-4e). See aadress on tavaliselt võrguadapterisse selle tootja poolt püsiprogrammeeritud ning kasutatakse suurtes võrkudes seadmeid lokaliseerida üritavate ruuterite abistamiseks.
Kombainprinter (MFP) on kontoriseade, mille ühes korpuses on ühendatud printeri, paljundusmasina, faksi, skanneri jne funktsioonid.
MH (Modified Huffman) on ITU-T T.4 poolt soovitatud tihendusmeetod kujutise teisaldamiseks faksiaparaatide vahel edastatavate andmete mahu vähendamiseks. MH on koodiraamatul põhinev sarikodeerimise skeem, mis on optimeeritud tühemiku tõhusaks tihendamiseks. Kuna suurem osa faksidest koosneb peamiselt tühemikest, siis see vähendab enamuse fakside edastusaega.
MMR (Modified Modified READ) on ITU-T T.6 poolt soovitatud tihendusmeetod.
Seade, mis moduleerib kandesignaali, et kodeerida digitaalset informatsiooni, ning ka demoduleerib seda kandesignaali edastatud informatsiooni dekodeerimiseks.
MR (Modified Read) on ITU-T T.4 poolt soovitatud tihendusmeetod. MR kodeerib esimese skannitud rea MH abil. Järgmist rida võrreldakse esimesega, tehakse kindlaks erinevused ning seejärel need erinevused kodeeritakse ja edastatakse.
Novell’i poolt välja töötatud võrguoperatsioonisüsteem. Algselt kasutas see mitmiklõimtöötlust personaalarvutis erinevate teenuste käivitamiseks ning võrguprotokollid põhinesid arhetüübilisel XNSi protokollistikul. Nüüd toetab NetWare nii TCP/IP-d kui ka IPX/SPX-i.
OPC (Organic Photo Conductor) on seadis, mis muudab laserprinteri kiire abil virtuaalse kujutise prinditavaks ning on tavaliselt rohelist või punakat värvi ja silindrikujuline.
Trumliga pildindusseade kulutab printeri kasutamisel aeglaselt trumli pinda ning see tuleks nõuetekohaselt välja vahetada, kuna see kulub kasseti ilmutamisharja, puhastusseadise ja paberiga kokkupuutel.
Esimene näidis millestki, näiteks dokumendist, fotost, tekstist jne, mida kopeeritakse, paljundatakse või tõlgitakse teiste eksemplaride tegemiseks, kuid mida ennast ei ole kopeeritud ega millestki tuletatud.
Avatud süsteemide ühendamine (OSI) on Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni (ISO) poolt välja töötatud mudel suhtluste jaoks. OSI pakub standardset modulaarset lähenemist võrgu ülesehitusse, mis jagab nõutavad keeruliste funktsioonide hulgad hallatavatesse, iseseisvatesse ja funktsionaalsetesse kihtidesse. Ülevalt alla suunas on nendeks kihtideks rakenduskiht, esituskiht, seansikiht, transpordikiht, võrgukiht, andmelülikiht ja füüsiline kiht.
Automaat-kodukeskjaam (PABX) on telefoni automaatne lülitussüsteem eraettevõttes.
Printeri käsukeel (PCL) on HP poolt printeri protokollina väljatöötatud lehekirjelduskeel (PDL), mis on muutunud harustandardiks. Olles esialgselt välja töötatud esimeste tindiprinterite jaoks, on printeri käsukeelt erinevatel tasemetel väljastatud ka termoprinterite, maatriksprinterite ja laserprinterite jaoks.
Porditav dokumendiformaat (PDF) on Adobe Systemsi poolt välja töötatud kaitstud failivorming kahemõõtmeliste dokumentide esitamiseks seadmesõltumatus ja eraldusvõimest sõltumatus vormingus.
PS (PostScript) on lehekirjelduskeel ja programmeerimiskeel, mida kasutatakse peamiselt elektron- ja kompaktkirjastamise valdkondades – see käivitub interpretaatoris kujutise loomiseks.
Programm, mida kasutatakse arvutist printerile käskude saatmiseks ja andmete edastamiseks.
Sellised kandjad nagu paber, ümbrikud, sildid ja lüümikud, mida saab kasutada printeris, skanneris, faksis või paljundajas.
Lehekülge minutis (PPM) on printeri töökiiruse mõõtmise meetod, mis näitab ühe minuti jooksul prinditavate lehekülgede arvu.
Liides seadmedraiverile, mis võimaldab tarkvaral seadmedraiveriga tavasisendi/-väljundi operatsioonisüsteemipöörduse abil suhelda, lihtsustades paljusid tegumeid.
Konventsioon või standard, mis reguleerib või lubab kahe lõpp-punkti vahel ühendust, suhtlust ja andmeedastust.
Vt PostScript.
Üldkasutatav telefonivõrk (PSTN) on maailma üldkasutatavate kanalikommutatsiooniga telefonivõrkude võrgustik, mis marsruuditakse tootmisruumides tavaliselt kommutatsioonipaneeli kaudu.
RADIUS (Remote Authentication Dial In User Service) on protokoll kaugkasutaja autentimiseks ja juurdepääsuks. RADIUS võimaldab autentimisandmete, nagu kasutajanimede ja paroolide tsentraliseeritud haldamist, kasutades võrkupääsu haldamiseks AAA (autentimine, autoriseerimine ja juurdepääs, inglise keeles authentication, authorization, accounting) kontseptsiooni.
Kujutise detailide eristatavus, mõõdetav punktides tolli kohta (DPI). Mida suurem on punktide arv tolli kohta, seda suurem on eraldusvõime.
Serverisõnumiplokk (SMB) on võrguprotokoll, mida rakendatakse peamiselt võrgus sõlmede vahel failide, printerite, jadaportide ja mitmesuguste sidevahendite jagamiseks. See pakub ka protsessidevahelise suhtluse autenditud mehhanismi.
Lihtne meiliedastusprotokoll (SMTP) on standard internetis meilide edastamiseks. SMTP on suhteliselt lihtne tekstipõhine protokoll, mille puhul määratakse üks või mitu sõnumi adressaati ning seejärel edastatakse sõnumi tekst. See on klientserveri protokoll, mille puhul klient edastab meilisõnumi serverile.
Mestiident (SSID) on traadita kohtvõrgu (WLAN) nimi. Kõik traadita kohtvõrgus olevad traadita seadmed kasutavad üksteisega suhtlemiseks sama mestiidenti. Mestiidendid on tõstutundlikud ning nende maksimaalseks pikkuseks on 32 märki.
Alamvõrgumaski kasutatakse koos võrguaadressiga, et teha kindlaks, milline osa aadressist on võrguaadress ja milline osa on hosti aadress.
Edastusohje protokoll (TCP) ja internetiprotokoll (IP); sideprotokollide komplekt, mis rakendab protokollistiku, millel internet ja enamik kommertsvõrke töötavad.
Edastuse kinnitusraport (TCR) näitab iga andmeedastuse üksikasju, nagu töö olek, andmeedastuse tulemus ja saadetud lehekülgede arv. Selle raporti printimist on võimalik määrata iga prinditöö järele või ainult ebaõnnestunud edastuste järele.
Siltkuva failivorming (TIFF) on muutuva eraldusvõimega rasterpildi vorming. TIFF kujutab tavaliselt skannerist tuleva kujutise andmeid. TIFF-vormingus kujutised kasutavad silte, mis on failis sisalduva kujutise omadusi määratlevad märksõnad. Seda paindlikku ja platvormist sõltumatut vormingut saab kasutada erinevate pilditöötlusrakendustega loodud piltide puhul.
Seadmes, näiteks printeris olev pudeli- või mahutitaoline kassett, mis sisaldab toonerit. Tooner on laserprinterites ja paljundites kasutatav pulber, mis moodustab prinditavale paberile teksti ja kujutised. Toonerit sulatatakse kuumuti kuumuse/surve kombinatsiooni abil, mis kinnitab selle paberikiudude külge.
Harustandard skanneritele ja tarkvarale. Kasutades TWAIN-iga ühilduvat skannerit koos TWAIN-iga ühilduva programmiga, saab skannimist sellest programmist käivitada. See on pildihõive rakendusliides Microsoft Windowsi ja Apple Macintoshi operatsioonisüsteemide puhul.
Ühtne nimede reeglistik (UNC) on standardne viis Windows NT-s ja teistes Microsofti toodetes võrgujaotuste juurde pääsemiseks. UNC-tee vorming on: \\<serverinimi>\<jaotusnimi>\<lisakataloog>
Universaalne ressursilokaator (URL) on internetis olevate dokumentide ja ressursside globaalne aadress. Aadressi esimene osa viitab protokollile, mida kasutada, teine pool määratleb IP-aadressi või doomeninime, kus see ressurss asub.
Universaalne järjestiksiin (USB) on organisatsiooni USB Implementers Forum poolt välja töötatud standard arvutite ja välisseadmete ühendamiseks. Erinevalt paralleelpordist on USB loodud ühe arvuti USB-pordi samaaegseks ühendamiseks mitme välisseadmega.
Vesimärk on paberil olev äratuntav kujutis või muster, mis näib vastu valgust vaadatuna heledam. Esimesena võeti vesimärgid kasutusele Bolognas, Itaalias aastal 1282; need leidsid kasutamist paberivalmistajate poolt oma toodete eristamiseks ning ka postmarkidel, rahal ja teistel valitsuse dokumentidel võltsimise ärahoidmiseks.
WEP (Wired Equivalent Privacy) on IEEE 802.11-s täpsustatud turvaprotokoll, et pakkuda samal tasemel turvalisust nagu traaditud kohtvõrk. WEP pakub turvalisust krüpteerides andmeid raadio kaudu, et need oleksid ühest punktist teise lõpp-punkti edastamisel kaitstud.
WIA (Windows Imaging Architecture) on pildinduse arhitektuur, mis võeti esmakordselt kasutusele Windows Me ja Windows XP puhul. WIA-ga ühilduva skanneri kasutamisel saab skannimist käivitada nendest samadest operatsioonisüsteemidest.
Wi-Fi kaitstud juurdepääs (WPA) on traadita (Wi-Fi) arvutivõrkude kaitsmiseks loodud süsteemide klass, mis töötati välja turvalisuse parandamiseks pärast WEP-i.
WPA-PSK (WPA eeljagatud võti) on WPA erire˛iim väikeettevõtetele ja kodukasutajatele. Jagatud võti või parool konfigureeritakse traadita pääsupunktis (WAP) ja igas traadita sülearvuti või lauaarvuti seadmes. WPA-PSK loob veelgi parema turvalisuse tagamiseks iga traadita kliendi ja sidestatud pääsupunkti vahelise seansi jaoks kordumatu võtme.
WPS (Wi-Fi Protected Setup) on standard juhtmevaba koduvõrgu loomiseks. Kui teie juhtmevaba pääsupunkt toetab WPS-i, saate juhtmevaba võrguühendust konfigureerida lihtsalt ilma arvutita.
XML paberispetsifikatsioon (XPS) on lehekirjelduskeele (PDL) ja uue dokumendi vormingu spetsifikatsioon, mis on kasulik porditava dokumendi ja elektroonilise dokumendi puhul, välja töötatud Microsofti poolt. See on XML-põhine spetsifikatsioon, mis põhineb uue prinditee ja vektoripõhise seadmesõltumatu dokumendi vormingul.