![]() |
|
A szójegyzék a termék megismerését segíti a nyomtatással összefüggő és a felhasználói kézikönyvben előforduló terminológiai kifejezések magyarázatával. |
A 802.11 egy vezeték nélküli helyi hálózati (WLAN) kommunikációs szabványgyűjtemény, amit az IEEE LAN/MAN szabványügyi társaság fejlesztett ki (IEEE 802).
A 802.11b/g/n ugyanazt a hardvert megosztva képes használni, és a 2,4 GHz-es sávban dolgozik. A 802.11b maximum 11 Mb/s sávszélességet támogat; a 802.11n által támogatott sávszélesség maximum 150 Mb/s. A 802.11b/n berendezéseket néha zavarhatják a mikrohullámú sütők, a vezeték nélküli telefonok és a Bluetooth eszközök.
Az hozzáférési pont vagy Wireless vezeték nélküli hozzáférési pont (AP vagy WAP) olyan berendezés, amely vezeték nélküli kommunikációs eszközöket köt össze vezeték nélküli helyi hálózattal (WLAN), és a WLAN rádiójelek központi adóvevőjeként működik.
Az ADF (Automata adagoló) beolvasó egység automatikusan betölti az eredeti dokumentumot, így a készülék egyszerre nagyobb papírmennyiséget is be tud olvasni.
AppleTalk az Apple, Inc által a számítógépes hálózatokhoz kifejlesztett szabadalmaztatott protokollcsomag. Az eredeti Macintosh (1984) tartalmazta először, manapság az Apple a TCP/IP hálózatot részesíti előnyben.
A számítógépes grafikában használt kifejezés. A bittérképes képek egyetlen képpontja színinformációjának kódolásához használt bitek számát jelöli. Nagyobb színmélység a színek szélesebb tartományának ábrázolására képes. A bitszám növekedtével a lehetséges színek száma a színtérkép számára kezelhetetlenné válik. Az 1 bites színt monokrómnak vagy fekete-fehérnek is nevezik.
A Microsoft Windows grafikus alrendszere (GDI) által használt bittérképes grafikus formátum, és ezen a platformon rendszerint egyszerű grafikus formátumként használják.
Rendszertöltő protokoll Hálózati ügyfélszámítógépek által az IP-cím automatikus lekérésére használt hálózati protokoll. Ezt rendszerint a számítógépek vagy az azokon futó operációs rendszerek rendszerindító folyamatai használják. A BOOTP-kiszolgálók az IP-címet egy címkészletből rendelik hozzá az egyes ügyfelekhez. A BOOTP segítségével a „merevlemez nélküli munkaállomások” a fejlett operációs rendszer betöltése előtt megkapják IP-címüket.
A CCD (Töltéscsatolású eszköz) a szkennelésnél használt érzékelőelem. A CCD reteszelési mechanizmus óvja meg a CCD-modult a készülék áthelyezése során bekövetkező sérülésektől.
A nyomtatás során a leválogatási művelet készletekbe rendezi a többpéldányos másolatokat. Ha a leválogatás aktív, a további példányok nyomtatása előtt befejeződik egy teljes készlet nyomtatása.
A kezelőpult a kezelő és megfigyelő funkciók megjelenítésére szolgáló sík, rendszerint függőleges terület. Általában a készülék elején található.
Ez a nyomdatechnikai szakkifejezés a nyomtatás során történő festékfelhasználás mértéke. Az 5%-os fedettség például azt jelenti, hogy egy A4-es oldal körülbelül 5%-a fedett szöveggel vagy képpel. Ha a papír vagy az eredeti dokumentum bonyolult képeket vagy sok szöveget tartalmaz, a fedettség nagyobb lesz, ennek következtében több festék fogy.
Aazaz vesszővel elválasztott értékek (CSV). Különböző alkalmazások közötti adatcseréhez használatos fájlformátum. A fájlformátum a Microsoft Excel alkalmazásbeli változatában iparági tényleges szabvánnyá vált, még a nem Microsoft platformon is.
A DADF (Kétoldalas automata adagoló) beolvasó egység automatikusan betölti és átfordítja az eredeti dokumentumot, így a készülék a papír mindkét oldalát be tudja olvasni.
A nyomtató kicsomagolásakor, visszaállításakor vagy inicializálásakor érvényes beállításérték.
A DHCP (Dinamikus gazdakonfigurációs protokoll) egy ügyfélkiszolgáló-alapú hálózatkezelő protokoll. A DHCP-kiszolgáló biztosítja a DHCP-ügyfél számára azokat a konfigurációs paramétereket, amelyeket az IP-hálózaton való működéshez a gazdaállomás igényel. A DHCP protokoll része az IP-cím kiosztása az ügyfélgépek számára.
A DIMM (Kétsoros memóriamodul) a memóriát megvalósító kis méretű áramköri elem. A DIMM tárolja a készülék összes adatát, például nyomtatási adatát és fogadott faxadatát.
A DLNA (Digital Living Network Alliance) szabvány lehetővé teszi az otthoni hálózaton található eszközök számára az adatok egymás közötti megosztását a teljes hálózaton.
A DNS (Tartományi névkiszolgáló) rendszer tárolja elosztott hálózati adatbázisban (például az interneten) a hozzárendelt tartományneveket.
A mátrixnyomtató olyan számítógép-nyomtató, amelynek nyomtatófeje oda-vissza mozog a papír előtt, és az írógépekhez hasonlóan, egy tintával átitatott festékszalagot üt a papírhoz.
A DPI (Pont per hüvelyk) a nyomatásnál és szkennelésnél alkalmazott felbontást adja meg. A nagyobb DPI-érték általában nagyobb felbontást, kisebb megfigyelhető részleteket és nagyobb fájlméretet jelent.
Csengési minták érzékelését lehetővé tevő szolgáltatás. A „Distinctive Ring” szolgáltatást a központ biztosítja annak érdekében, hogy egy telefonvonal különböző telefonszámokat is tudjon fogadni.
Olyan mechanizmus, amely automatikusan átfordítja a papírlapot úgy, hogy a készülék annak mindkét oldalára nyomtasson (vagy mindkét oldalát szkennelje). A duplex lehetőséggel rendelkező nyomtató kétoldalasan tud nyomtatni egy nyomtatási cikluson belül.
A terhelhetőség az a lapmennyiség, amelynek egy hónap alatt történő kinyomtatása nem befolyásolja a nyomtató teljesítményét. A nyomtató élettartama alatt korlátozott számú oldal kinyomtatására képes. Az élettartam az átlagos nyomtatási kapacitást jelenti, általában a garanciális időn belül. Ha például a terhelhetőség 48 000 oldal/hónap havi 20 munkanap feltételezése mellett, akkor a nyomtató napi korlátozása 2 400 oldal.
ECM (Hibajavító mód) a Class 1 kategóriájú faxberendezésekbe és faxmodemekbe beépített, választható átviteli mód. Ez automatikusan felismeri és javítja a faxátviteli folyamatban (általában a telefonvonal zaja miatt) keletkező hibákat.
Az emulációs technika segítségével az egyik berendezés ugyanazokat az eredményeket kapja, mint a másik.
Az emulátor duplikálja az egyik rendszer tulajdonságait egy másik rendszeren, így a másik rendszer az elsőhöz hasonlóan viselkedik. A szimulációtól eltérően az emuláció a külső viselkedés pontos reprodukciója, és nem a belső állapoton alapuló absztrakt modell.
Az Ethernet egy keret alapú számítógépes hálózatkezelési technológia helyi hálózatok (LAN-ok) számára. Meghatározza a fizikai szint huzalozását és jeltovábbítását, valamint a keretformátumokat és a protokollokat az OSI-modell médiahozzáférés-vezérlési (MAC)/adatkapcsolati szintje számára. Az Ethernet szabványát az IEEE 802.3 írja le. Az 1990-es évektől napjainkig a legszélesebb körben elterjedt és alkalmazott LAN technológia.
Az Apple Computer cég által hálózati számítógépek számára kifejlesztett protokollcsomag. Az eredeti Macintosh (1984) tartalmazta először, manapság az Apple a TCP/IP hálózatot részesíti előnyben.
Az FDI (Idegen eszközökhöz használt illesztőfelület) a készülékben telepített olyan kártya, amely külső gyártó készülékének (például egy pénzbedobós berendezés vagy kártyaolvasó) használatát lehetővé teszi. Ezek az eszközök lehetővé teszik a nyomtató térítés ellenében történő használatát.
Az FTP (Fájlátviteli szolgáltatás) a TCP/IP protokollt támogató hálózatokon (például internet vagy intranet) folytatott fájlcseréhez általában használt protokoll.
A lézernyomtatónak az a része, amely a festéket beégeti a nyomathordozóba. Egy forró hengerből és egy nyomóhengerből áll. A festék papírra vitele után a beégető egység hő és nyomás segítségével biztosítja, hogy a festék tartósan a papírhoz rögzüljön. Emiatt a lézernyomtatóból kikerülő papír meleg.
Számítógépes hálózatok, illetve egy számítógépes hálózat és egy telefonvonal közötti kapcsolat. Igen népszerű, mivel ez egy olyan számítógép vagy hálózat, amely lehetővé teszi egy másik számítógép vagy hálózat elérését.
A szürke szín árnyalatai jelölik a kép világos és sötét részeit. A szürkeárnyalatossá alakított színes kép esetén a színeket a szürke különböző árnyalatai jelenítik meg.
Ennél a képtípusnál a szürkeárnyalatos hatás a képpontok sűrűségének variálásával jön létre. A sötét tónusú területeken nagy a képpontok sűrűsége, míg a világosabb területeken kisebb.
A HDD (Hard Disk Drive), közismert nevén merevlemez olyan nem felejtő tárolóeszköz, amely a digitálisan kódolt adatokat gyorsan forgó mágneses adathordozó lemezeken tárolja.
Az IEEE (Villamos és Elektronikai Mérnökök Intézete) az elektromossághoz kapcsolódó technológiai fejlesztések non-profit szakmai szervezete.
Az 1284-es párhuzamos port szabványt az IEEE fejlesztette ki. Az „1284-B” a párhuzamos kábel perifériához (például nyomtatóhoz) illeszkedő végén lévő speciális csatlakozó típusára utal.
Olyan privát hálózat, amely internet protokollokat, hálózati kapcsolatot és rendszerint nyilvános távközlési rendszert használ a szervezet bizonyos információinak és tevékenységének a munkatársakkal való megosztása érdekében. A kifejezés olykor csak a legláthatóbb szolgáltatásra, a belső webhelyre vonatkozik.
Az internetprotokoll-cím (IP-cím) olyan egyedi szám, amelyet az eszközök használnak egymás azonosítására és az egymás közti kommunikációra egy olyan hálózatban, amely az IP-szabványt használja.
Az IPM (Kép per perc) a nyomtató sebességének egyik mérőszáma. Az IPM a készülék által percenként nyomtatható egyoldalas lapok számát jelenti.
Az IPP (Internetes nyomtatási protokoll) a nyomtatás, a nyomtatási feladatok kezelése, a nyomathordozó, a felbontás és más paraméterek szabványos protokollja. Az IPP nem csak helyileg, hanem az internethez kapcsolódó nyomtatók százainak kezelésére (ideértve az elérés-kezelést, a hitelesítést és a titkosítást is) is használható, amivel biztonságosabb szolgáltatást jelent a korábbi protokolloknál.
Az IPX/SPX az Internet Packet Exchange/Sequenced Packet Exchange protokoll rövidítése. Ez a Novell NetWare operációs rendszer által használt hálózati protokoll. Az IPX és SPX az TCP/IP protokollhoz hasonló szolgáltatásokat nyújt, amelyen belül az IPX az IP-hez, az SPX pedig a TCP-hez mutat hasonlóságot. Az IPX/SPX protokollt elsősorban helyi hálózatokhoz (LAN) fejlesztették ki, amely célra igen hatékony (LAN esetében teljesítménye felülmúlja a TCP/IP teljesítményét).
Az ISO (Nemzetközi Szabványügyi Szervezet) egy nemzetközi szabványügyi testület, amely a nemzeti szabványügyi testületek képviselőiből áll. Az egész világon érvényes ipari és kereskedelmi szabványokat ad ki.
Az ITU-T (Nemzetközi Távközlési Egyesület) a rádió- és telekommunikációs terület nemzetközi szabványosítási és szabályozási szervezete. Fő feladatai közé tartozik a szabványosítás, a rádiófrekvenciás sávok kiosztása és a nemzetközi hívásokhoz szükséges, országok közti kapcsolódásokra vonatkozó megállapodások szervezése. Az ITU-T nevében a „T” a telekommunikációra utal.
Dokumentumok faxtovábbítására vonatkozó, az ITU-T által közzétett szabványos tesztdiagram.
A JBIG (Egyesített kétszintű képszakértő-csoport) veszteségmentes képtömörítési formátum, amely elsődlegesen bináris képek (főképp faxok) tömörítésére alkalmas, de használják más képekre is.
A JPEG (Egyesített fényképészeti szakértőcsoport) formátum a fényképek veszteséges tömörítésének legelterjedtebb szabványos módszere. Ezt a formátumot használják a fényképek világhálón való tárolásánál és továbbításánál.
Az LDAP (Pehelysúlyú könyvtárelérési protokoll) a TCP/IP fölött futó, a címtárszolgáltatásokat lekérdező és módosító hálózati protokoll.
A LED (Fénykibocsátó dióda) a készülék állapotának kijelzésére szolgáló félvezetőeszköz.
A MAC (Adathordozó-hozzáférésvezérlési) cím a hálózati adapterhez rendelt egyedi hálózati azonosító. A MAC-cím egy 48 bites egyedi azonosító, amely párokba csoportosított 12 hexadecimális karakterből áll (például 00-00-0c-34-11-4e). Ezt a hálózat illesztőkártyába (NIC) a gyártó által beégetett címet használják az útválasztók a hálózati eszközök keresésére nagy hálózatokon.
Az MFP (Többfunkciós periféria) a nyomtatók, másolók, faxok, szkennerek és más berendezések stb. funkcióit egyetlen fizikai eszközzel megvalósító irodai készülék.
Az MH (Módosított Huffmann) egy adattömörítési eljárás, amely a faxok között továbbítandó adatmennyiséget hivatott csökkenteni az ITU-T T.4 által javasolt képátvitel alatt. Az MH egy kódkönyv-alapú, a fehér részek hatékony tömörítésére optimalizált tömörítési technika. Mivel a legtöbb faxban igen jelentős az elválasztó karakterek aránya, ezeknél nagymértékben csökken az átvitel időtartama.
Az MMR (Modified Modified READ) az ITU-T T.6 által ajánlott tömörítési módszer.
A digitális információ kódolásánál, illetve az átvitt jel dekódolásánál a vivőjel modulálására és demodulálására szolgáló eszköz.
Az MR (Modified READ) az ITU-T T.4 által ajánlott tömörítési módszer. Az MR az első beolvasott sort MH módszerrel kódolja. Ezután a következő sort az elsőhöz hasonlítja, meghatározza az eltéréseket, majd ezeket az eltéréseket kódolja és továbbítja.
A Novell, Inc. által kifejlesztett operációs rendszer. Eredetileg együttműködő többfeladatos feldolgozást használt különböző szolgáltatások PC-ken való futtatásakor, és a hálózati protokollok az ősi Xerox XNS csoporton alapultak. Napjainkban a NetWare támogatja a TCP/IP, valamint az IPX/SPX protokollt.
Az OPC (Szerves fényvezető) a lézernyomtató képalkotó hengerének zöld vagy rozsdaszínű bevonata, amelyre a nyomtató lézersugarával írva jön létre a nyomat virtuális képe.
A nyomtató képalkotó egységében található dob felülete a használat során fokozatosan elkopik a kazetta-előhívókefével, tisztítómechanizmussal és papírral való érintkezése során, ezért megfelelően ki kell cserélni.
Adott dolog (például dokumentum, fénykép vagy szöveg) első példánya, amelyet másolnak vagy másolatok készítéséhez átalakítanak, de önmaga nem másolat vagy származtatott dolog.
Az OSI (Nyílt rendszerek összekapcsolása) modellt az ISO fejlesztette ki kommunikációs célokra. Az OSI moduláris hálózattervezési koncepciója az igényelt bonyolult funkciókat kezelhető, önálló funkcionális rétegekre bontja. A rétegek felülről lefelé: Alkalmazási, Megjelenési, Viszonylati, Szállítási, Hálózati, Adatkapcsolati és Fizikai rétegek.
A PABX (Magánhálózati automatikus alközpont) a magánvállalatoknál használt automata telefonközpont.
A PCL (Nyomtató parancsnyelv) a HP cég által nyomtatóprotokollnak fejlesztett, iparági szabvánnyá vált oldalleíró nyelv (PDL). Az eredetileg tintasugaras nyomtatókhoz fejlesztett PCL különböző szintekkel rendelkezik a hőírós, mátrix- és lézernyomtatók számára.
A PDF (Yordozható dokumentum formátum) az Adobe Systems kétdimenziós dokumentumokhoz kifejlesztett eszköz- és felbontásfüggetlen szabadalmaztatott fájlformátuma.
A PS (PostScript) egy oldalleíró nyelv és programozási nyelv, amit elsősorban elektronikus és asztali kiadványszerkesztésnél használnak. - a nyelv kép generálásához interpreterben fut.
Olyan program, amely a számítógépről küld parancsokat és továbbít adatokat a nyomtatónak.
A nyomtatók, szkennerek, faxok vagy másolók által használt papír, boríték, címke, írásvetítő-fólia és más hordozó.
A PPM (Oldal per perc) mérőszámmal adható meg a nyomtató sebessége, vagyis az egy perc alatt nyomtatható oldalak száma.
Csatolófelület az illesztőprogram felé, lehetővé teszi, hogy a szoftverek a szabványos bemeneti/kimeneti rendszerhívásokon keresztül lépjenek kapcsolatba az illesztőprogrammal, ami sok feladatot leegyszerűsít.
Olyan megállapodás vagy szabvány, amely szabályozza vagy lehetővé teszi a kapcsolatot, kommunikációt és adatátvitelt két számítástechnikai végpont között.
Lásd: PostScript.
A PSTN (Kapcsolt közcélú hálózat) a világ kapcsolt közcélú telefonhálózatainak általában ipari létesítményeken létrehozott, rendszerint kapcsolótáblákon átirányított rendszere.
A RADIUS (Távoli betárcsázó felhasználó-hitelesítő szolgáltatás) távoli felhasználók hitelesítésére és elszámolására alkalmas protokoll. A RADIUS egy AAA (azaz hitelesítés, jogosítás és elszámolás) koncepció segítségével lehetővé teszi a hitelesítési adatok, úgy mint felhasználói nevek és jelszavak központi kezelését, így felügyelve a hálózat elérését.
A kép pont per hüvelykben (DPI) megadott élessége. A nagyobb dpi-értékhez nagyobb felbontás tartozik.
Az SMB (Kiszolgálói üzenetblokk) főleg fájlok, nyomtatók, soros portok és más kommunikációs eszközök hálózati csomópontok közötti megosztására szolgáló hálózati protokoll. Hitelesített folyamatközi kommunikációs mechanizmust is kínál.
Az SMTP protokoll (Egyszerű üzenetátviteli protokoll) az e-mailek interneten való továbbításának szabványos módszere. Az SMTP viszonylag egyszerű, szöveges protokoll, amelyben az üzenet egy vagy több fogadóját megadják, majd az üzenetet továbbítják. Olyan ügyfélkiszolgáló-alapú protokoll, ahol az ügyfél küld e-mail üzenetet a kiszolgálónak.
Az SSID (Szolgáltatáskészlet-azonosító) a vezeték nélküli helyi hálózat (WLAN) neve. Adott WLAN összes vezeték nélküli eszköze az egymás közötti kommunikáció céljából ugyanazt az SSID-t használja. Az SSID-k megkülönböztetik a kis- és nagybetűt, és maximális hosszuk 32 karakter lehet.
Az alhálózati maszk a hálózati címmel együtt használva meghatározza, hogy a cím melyik része a hálózati cím és melyik a gazdagép címe.
A TCP (Transmission Control Protocol) és az IP (Internet protokoll) olyan kommunikációs protokollkészlet, amely azt a protokollcsoportot alkotja, amelyen az Internet és a legtöbb kereskedelmi hálózat fut.
A TCR (Átviteligazolási jelentés) az egyes átvitelek állapotáról szolgáltat adatokat (például a feladat állapota, az átvitel eredménye vagy a küldött lapok száma). Beállítható, hogy a jelentést minden feladat után nyomtassa vagy csak a sikertelenül végződő átviteleket követően.
A TIFF (Tagged Image File Format) változtatható felbontású bitképes képformátum. A TIFF által leírt képadatok jellemzően szkennerekből származnak. A TIFF képek címkéket használnak, vagyis olyan kulcsszavakat, amelyek a fájlban lévő kép jellemzőit definiálják. Ez a rugalmas és platform-független formátum különböző képfeldolgozó alkalmazásokkal készített képekhez használható.
A berendezésen belül található, festéket tartalmazó tartály. A lézernyomtatókban és fénymásolókban por alakú festék van, ez hozza létre a szöveget és a képeket a nyomatokon. A festék a beégető egység hőjének és nyomásának segítségével égethető be, és így hozzátapad a papír rostjaihoz.
Szkennerek és szoftvereik ipari szabványa. TWAIN-kompatibilis szkennert TWAIN-kompatibilis programmal használva a szkennelés a programból indítható. A TWAIN a Microsoft Windows és Apple Macintosh operációs rendszerekhez készült képrögzítő API is.
Az UNC (Egységes elnevezési konvenció) a hálózati megosztások szabványos elérési módja Windows NT és más Microsoft termékekben. Az UNC elérési út formátuma: \\<kiszolgálónév>\<megosztási név>\<további könyvtár>
Az URL (Egységes erőforrás-azonosító) az interneten elérhető dokumentumok és erőforrások egyedi címe. A cím első része jelzi, hogy milyen protokoll segítségével érhető el az adott tartalom, a második része megadja az IP-címet vagy tartománynevet, ahol a tartalom elhelyezkedik.
Az USB (Univerzális soros busz) az USB Implementers Forum, Inc. által kifejlesztett szabványos csatolófelület, amely számítógépek és perifériáik összekötésére használható. A párhuzamos porttal ellentétben az USB lehetővé teszi egynél több periféria egyidejű csatlakoztatását a számítógéphez.
A vízjel a papíron látható kép vagy minta, amely áteső fényben világosabb a környezeténél. Először 1282-ben, Bolognában alkalmaztak vízjeleket a papírgyártók termékeik azonosítására, illetve a postai bélyegeken, papírpénzen és kormányzati dokumentumokon a hamisítás visszaszorítására.
A WEP (Wired Equivalent Privacy) egy, az IEEE 802.11 szabványban megadott biztonsági protokoll, amely a vezetékes LAN-nal azonos biztonsági szintet biztosít. A WEP a biztonságot a rádióhullámokon közlekedő adatok titkosításával biztosítja, így azok az egyik végponttól a másikig védett módon közlekednek.
A WIA (Windows Imaging Architecture) eredetileg a Windows Me és a Windows XP rendszerekben bevezetett képkezelési architektúra. WIA-kompatibilis szkennert használva a szkennelés ezekből az operációs rendszerekből indítható.
A WPA (Wi-Fi Protected Access) egy a vezeték nélküli (Wi-Fi) számítógép-hálózatok védelmére kialakított rendszerkategória, ami a WEP biztonsági szolgáltatásainak a javítására jött létre.
A WPA-PSK (Vezeték nélküli védett hozzáférés előmegosztott kulccsal) a WPA egy speciális üzemmódja kisvállalatok és otthoni felhasználók részére. A vezeték nélküli hozzáférési pontban (WAP) és a vezeték nélküli laptopokban vagy asztali számítógépekben egy megosztott kulcs vagy jelszó kerül megadásra. A WPA-PSK a biztonság növelése céljából egyedi kulcsot generál minden munkamenethez a vezeték nélküli kliens és a hozzárendelt WAP között.
A WPS (Wi-Fi Protected Setup) vezeték nélküli otthoni hálózat kialakítására kifejlesztett szabvány. Ha a vezeték nélküli hozzáférési pont támogatja a WPS protokollt, könnyen konfigurálhatja a vezeték nélküli hálózati kapcsolatot számítógép nélkül.
A Microsoft által kifejlesztett XML Papír Specifikáció (XPS) egy specifikáció az Oldalleíró Nyelv (PDL) céljaira, és egy új dokumentumformátum, amely előnyökkel szolgál a hordozható dokumentumok és elektronikus dokumentumok számára. Ez egy XML-alapú specifikáció, amelynek az alapja a nyomtatás új megközelítése, és egy vektoralapú eszközfüggetlen dokumentum formátum.