Glosārijs

[Note]

Šis glosārijs palīdzēs iepazīt izstrādājumu, jo tajā iekļauta terminoloģija, kas saistīta ar drukāšanu un lietota šajā lietotāja rokasgrāmatā.

802.11

802.11 ir bezvadu lokālā tīkla (WLAN) sakaru standartu kopa, ko izstrādājusi IEEE LAN/MAN standartu komiteja (IEEE 802).

802.11b/g/n

802.11b/g/n tehnoloģijā var izmantot vienu un to pašu aparatūru un lietot 2,4 GHz frekvences joslu. 802.11b atbalsta līdz pat 11 Mb/s lielu joslas platumu, bet 802.11n atbalsta līdz pat 150 Mb/s lielu joslas platumu. 802.11b/g/n ierīcēs reizēm var rasties traucējumi, ko rada mikroviļņu krāsnis, bezvadu tālruņi un Bluetooth ierīces.

Piekļuves punkts

Piekļuves punkts (AP) vai bezvadu piekļuves punkts (WAP) ir ierīce, kas bezvadu lokālajā tīklā (WLAN) savieno bezvadu sakaru ierīces un ir centrālais WLAN radio signālu pārraidītājs un uztvērējs.

ADF

Automātiskais dokumentu padevējs (ADF) ir skenēšanas iekārta, kas automātiski padod jaunu papīra loksni, lai ierīce uzreiz varētu noskenēt noteiktu dokumentu daudzumu.

AppleTalk

AppleTalk ir patentēts protokolu komplekts, ko datoru tīklošanai izstrādājis uzņēmums Apple, Inc. Tas bija iekļauts pirmajā Macintosh datorā (1984); šobrīd tā vietā Apple lieto TCP/IP tīklošanu.

Bitu Dziļums

Datorgrafikas termins, ar ko apzīmē bitu skaitu, kas lietots, lai bitkartētā attēlā attēlotu viena pikseļa krāsu. Jo lielāks krāsu dziļums, jo plašāks da˛ādu krāsu klāsts. Palielinoties bitu skaitam, iespējamo krāsu skaits krāsu kartei kļūst nepraktiski liels. 1 bita krāsa parasti tiek dēvēta par vienkrāsainu jeb melnbaltu.

BMP

Bitkartēts grafikas formāts, ko iekšēji lieto Microsoft Windows grafikas apakšsistēma (GDI) un ko šajā platformā parasti lieto kā vienkāršu grafikas faila formātu.

BOOTP

Sāknēšanas Protokols. Tīkla protokols, ko lieto tīkla klients, lai automātiski iegūtu IP adresi. To parasti veic datora vai tajā darbojošās operētājsistēmas sāknēšanas procesā. BOOTP serveri katram klientam piešķir IP adresi no adrešu pūla. BOOTP ļauj darbstaciju datoriem bez diska iegūt IP adresi pirms operētājsistēmas ielādēšanas.

CCD

Lādiņsaistes matrice (CCD) ir aparatūra, kas ļauj veikt skenēšanu. CCD fiksēšanas mehānismu izmanto arī, lai fiksētu CCD moduli un nepieļautu bojājumu rašanos ierīces pārvietošanas laikā.

Komplektēšana

Komplektēšana ir process, kurā vairāku kopiju drukas darbi tiek drukāti komplektos. Ja ir atlasīta komplektēšana, pirms papildu kopiju drukāšanas ierīce izdrukā pilnu komplektu.

Vadības Panelis

Vadības panelis ir līdzena, parasti vertikāla zona, kurā izkārtoti vadības vai pārraudzības instrumenti. Tie parasti novietoti ierīces priekšpusē.

Aizpildījums

Tas ir drukāšanas termins, ko izmanto kā tonera izlietojuma mērvienību drukājot. Piemēram, 5% aizpildījums nozīmē, ka 5% no A4 formāta papīra aizņem attēls vai teksts. Tādēļ, ja uz papīra vai oriģināla ir sare˛ģīti attēli vai daudz teksta, aizpildījums ir lielāks, un tonera izlietojums ir tikpat liels, cik aizpildījums.

CSV

Komatatdalītās vērtības (CSV). CSV ir faila formāta tips, ko lieto datu apmaiņā starp atšķirīgām lietojumprogrammām. Tā kā šis faila formāts tiek lietots programmā Microsoft Excel, tas ir kļuvis par sava veida nozares standartu, arī platformās, ko nav izstrādājusi korporācija Microsoft.

DADF

Abpusējās drukas automātiskais dokumentu padevējs (ADF) ir skenēšanas iekārta, kas automātiski padod un apvērš jaunu papīra loksni, lai ierīce varētu noskenēt abas papīra puses.

Noklusējums

Vērtība vai iestatījums, kas ir spēkā, kad printeris ir tikko izņemts no iepakojuma, tiek atiestatīts vai inicializēts.

DHCP

Dinamiskais resursdatora konfigurācijas protokols (DHCP) ir klientservera tīklošanas protokols. DHCP serveris nodrošina konfigurācijas parametrus, kas raksturīgi DHCP klienta resursdatoram, parasti pieprasot informāciju, kas nepieciešama, lai klienta resursdators varētu piedalīties IP tīklā. DHCP nodrošina arī mehānismu, ar ko klienta resursdatoriem piešķir IP adreses.

DIMM

Divrindu atmiņas modulis (DIMM) ir neliela shēmas plate, kurā ievietota atmiņa. DIMM tiek glabāti visi ierīces dati, piemēram, drukāšanas dati un saņemtā faksa dati.

DLNA

Mājas tīkliem paredzēta ciparu tīklu alianse (DLNA) ir standarts, kas ļauj mājas tīklā esošām ierīcēm koplietot informāciju tīklā vienai ar otru.

DNS

Domēna nosaukumu serveris (DNS) ir sistēma, kurā tiek glabāta informācija, kas saistīta ar domēnu nosaukumiem dalītā datu bāzē tīklos, piemēram, internetā.

Punktmatricas Printeris

Punktmatrices printeris ir datora printera tips ar drukas galviņu, kas virzās pa lapu uz priekšu un atpakaļ un drukā ar triecienu, sitot ar tinti samitrinātu auduma lenti pret papīru, līdzīgi kā rakstāmmašīnā.

DPI

Punkti collā (DPI) ir izšķirtspējas mērvienība, ko lieto skenēšanā un drukāšanā. Parasti lielāks DPI nozīmē lielāku izšķirtspēju, labāk saskatāmas attēla detaļas un lielāku faila lielumu.

DRPD

Atšķirīgu Zvanu Noteikšana. Atšķirīgu Zvanu noteikšana ir tālruņa sakaru uzņēmuma pakalpojums, kas lietotājam ļauj vienā tālruņa līnijā izmantot vairākus atšķirīgus tālruņa numurus.

Abpusēja druka

Mehānisms, kas automātiski apvērš papīra loksni, lai ierīce varētu apdrukāt (vai skenēt) abas papīra puses. Printeris, kurā ir Abpusējās drukas mehānisms, viena drukāšanas cikla laikā var drukāt uz abām papīra pusēm.

Noslodzes Cikls

Noslodzes cikls ir lapu skaits mēnesī, kas neietekmē printera veiktspēju. Parasti printeriem ir darbmū˛a ilguma ierobe˛ojums, piemēram, lapas gadā. Darbmū˛a ilgums nozīmē vidējo izdruku kapacitāti, parasti garantijas perioda laikā. Piemēram, ja noslodzes cikls ir 48 000 lapas mēnesī, tad, pieņemot, ka mēnesī ir 20 darba dienas, printera ierobe˛ojums ir 2 400 lapas dienā.

ECM

Kļūdu labošanas re˛īms (ECM) ir neobligāts pārsūtīšanas re˛īms, kas iebūvēts 1 klases faksa aparātos vai faksa modemos. Tas automātiski nosaka un izlabo kļūdas faksa pārsūtīšanas procesā, ko reizēm rada tālruņa līnijas traucējumi.

Emulācija

Emulācija ir tehnisks paņēmiens, kurā ar vienu ierīci iegūst tādus pašus rezultātus kā ar citu ierīci.

Emulators imitē vienas sistēmas funkcijas citā sistēmā, lai šī otra sistēma darbotos tāpat kā pirmā sistēma. Emulācijas mērķis ir precīza ārējas uzvedības atveide, tā atšķiras no simulācijas, kurā tiek simulēts abstrakts sistēmas modelis, bie˛i ņemot vērā tā iekšējo stāvokli.

Ethernet

Ethernet ir kadru struktūras datoru tīklošanas tehnoloģija lokālajiem tīkliem (LAN). Tā nosaka OSI modeļa fiziskā slāņa vadojumu un signalizēšanu un multivides piekļuves vadības (MAC)/datu posma slāņa kadru formātus un protokolus. Ethernet lielākoties ir standartizēts kā IEEE 802.3. Kopš 1990 gadiem tas kļuvis par visvairāk lietoto LAN tehnoloģiju.

EtherTalk

Protokolu komplekts, ko datoru tīklošanai izstrādājis uzņēmums Apple Computer. Tas bija iekļauts pirmajā Macintosh datorā (1984); šobrīd tā vietā Apple lieto TCP/IP tīklošanu.

FDI

Ārējo ierīču interfeiss (FDI) ir ierīcē iebūvēta karte, kas ļauj pievienot trešās puses ierīces, piemēram, ierīces ar monētu mehānismu vai karšu lasītājus. Tādējādi ar printeri var sniegt drukāšanas pakalpojumus par maksu.

FTP

Failu pārsūtīšanas protokols (FTP) ir bie˛i lietots failu apmaiņas protokols jebkurā tīklā, kas atbalsta TCP/IP protokolu (piemēram, internetā vai iekštīklā).

Termofiksēšanas Bloks

Lāzerprintera daļa, kas uzkausē toneri uz apdrukājamā materiāla. To veido karsts rullītis un spiediena rullītis. Kad toneris ir pārnests uz papīra, termofiksēšanas bloks ar karstumu un spiedienu to nofiksē uz papīra, tādēļ no lāzerprintera izvadītais papīrs ir silts.

Vārteja

Savienojums starp datortīkliem vai starp datortīklu un tālruņa līniju. Tas ir ļoti izplatīts, jo pieeju citam datoram vai tīklam sniedz dators vai tīkls.

Pelēkuma skala

Pelēkie toņi, kas attēlo gaišās un tumšās daļas attēlā, ja krāsaini attēli tiek pārvērsti pelēkajos toņos. Krāsas tiek attēlotas kā da˛ādi pelēkie toņi.

Pustoņi

Attēla tips, kas līdzinās pelēko toņu attēlam, jo tajā izmantots da˛āds punktu skaits. Intensīvu krāsu zonas veido liels punktu skaits, gaišākas zonas veido mazāks punktu skaits.

HDD

Cietā diska diskdzinis (HDD), bie˛i dēvēts arī par cieto disku, ir energoneatkarīga atmiņas ierīce, kurā ātri rotējošās platēs ar magnētisku virsmu tiek glabāti digitāli kodēti dati.

IEEE

Elektronikas un elektrotehnikas in˛enieru institūts (IEEE) ir starptautiska profesionāla bezpeļņas organizācija, kas darbojas elektrotehnoloģiju attīstības jomā.

IEEE 1284

Paralēlā porta standartu 1284 izstrādāja Elektronikas un elektrotehnikas in˛enieru institūts (IEEE). Ar terminu “1284-B” apzīmē īpašu savienotāja tipu paralēlā kabeļa galā, kas tiek savienots ar perifērijas ierīci (piemēram, printeri).

Iekštīkls

Privāts tīkls, kurā izmantoti Interneta Protokoli, tīkla savienojamība un, iespējams, publiskā telekomunikāciju sistēma, lai organizācijas darbinieki varētu droši koplietot daļu no organizācijas informācijas vai darbībām. Reizēm šis termins attiecas tikai uz visredzamāko pakalpojumu — iekšējo vietni.

IP adrese

Interneta protokola (IP) adrese ir unikāls numurs, ar ko ierīces cita citu identificē un sazinās tīklā, kurā izmantots interneta protokola standarts.

IPM

Attēli minūtē (IPM) ir printera darbības ātruma mērīšanas veids. IPM ātrums norāda, cik daudz vienpusēju lokšņu printeris var izdrukāt vienā minūtē.

IPP

Interneta drukāšanas protokols (IPP) ir drukāšanas, drukas darbu pārvaldīšanas, apdrukājamā papīra lieluma, izšķirtspējas un citu vienumu standarta protokols. IPP var lietot lokāli vai internetā simtiem printeru. Tas atbalsta piekļuves vadību, autentifikāciju un šifrēšanu, tādēļ tas ir plašāk izmantojams un drošāks drukāšanas risinājums nekā vecāki protokoli.

IPX/SPX

Ar IPX/SPX apzīmē Intertīkla Pakešu Apmaiņu/Secīgo Pakešu Apmaiņu. Tas ir tīklošanas protokols, ko lieto operētājsistēmās Novell NetWare. IPX un SPX nodrošina savienojuma pakalpojumus līdzīgi kā TCP/IP; IPX protokols ir līdzīgs IP protokolam, bet SPX — TCP protokolam. IPX/SPX galvenokārt tika izstrādāts lokālajiem tīkliem (LAN), tas ir ļoti efektīvs protokols šim nolūkam (parasti tā veiktspēja lokālajā tīklā ir lielāka nekā TCP/IP veiktspēja).

ISO

Starptautiskā standartizācijas organizācija (ISO) ir starptautiska standartu izstrādāšanas institūcija, ko veido valstu standartu institūciju pārstāvji. Tā izstrādā vispasaules rūpniecības un komerciālos standartus.

ITU-T

Starptautiskā telekomunikāciju savienība ir starptautiska organizācija, kas nodibināta, lai standartizētu un regulētu starptautisko radiokomunikāciju un telekomunikāciju. Tās galvenajos pienākumos ietilpst standartu izstrādāšana, radiofrekvenču spektra piešķiršana un starpsavienojumu pasākumu organizēšana starp da˛ādām valstīm, lai varētu veikt starptautiskus tālruņa zvanus. Nosaukuma ITU-T daļa “-T” nozīmē telekomunikāciju.

ITU-T diagramma Nr. 1

ITU-T izdota standartizēta pārbaudes diagramma par dokumentu faksimilu pārsūtīšanu.

JBIG

Apvienotās divlīmeņu attēlu ekspertu grupas standarts (JBIG) ir attēlu saspiešanas standarts, kurā attēls tiek saspiests, nezaudējot precizitāti un kvalitāti. Standarts izstrādāts bināro attēlu, īpaši faksu, saspiešanai, bet to var lietot arī citiem attēliem.

JPEG

Apvienotās fotoekspertu grupas standarts (JPEG) ir visbie˛āk lietotā fotoattēlu zudumradošās saspiešanas standarta metode. Tas ir formāts, ko lieto fotoattēlu glabāšanai un pārsūtīšanai globālajā tīmeklī.

LDAP

Direktoriju vieglpiekļuves protokols (LDAP) ir tīklošanas protokols, kas paredzēts TCP/IP vidē darbojošos direktoriju pakalpojumu vaicājumiem un modificēšanai.

LED

Gaismas diode (LED) ir pusvadītāja ierīce, kas norāda ierīces statusu.

MAC adrese

Vides piekļuves vadības (MAC) adrese ir unikāls identifikators, kas saistīts ar tīkla adapteri. MAC adrese ir unikāls 48 bitu identifikators, ko parasti pieraksta ar 12 heksadecimālām rakstzīmēm, kas sagrupētas pāros (piemēram, 00-00-0c-34-11-4e). Šo adresi aparatūras ra˛otājs parasti iekodē tīkla interfeisa kartē (NIC), un maršrutētāji to lieto kā iekārtu atrašanās vietas noteikšanas palīglīdzekli lielos tīklos.

MFP

Daudzfunkcionāla perifērijas ierīce (MFP) ir biroja iekārta, kurā apvienotas printera, kopētāja, faksa aparāta, skenētāja un citas funkcijas.

MH

Modificētā Hafmana kodēšana (MH) ir saspiešanas metode, ar kuru tiek samazināts datu apjoms, kas jāpārsūta starp faksa aparātiem, lai pārsūtītu attēlu atbilstoši ITU-T standartam T.4. MH ir simbolu secības kodēšanas shēma, kas balstīta uz kodu grāmatu, un optimizēta, lai efektīvi saspiestu tukšo vietu. Tā kā vairumu faksu veido tukšas vietas, tādējādi tiek minimizēts lielākās daļas faksu pārsūtīšanas laiks.

MMR

Modificēta modificētā lasīšanas kodēšana (MMR) ir saspiešanas metode, kas ieteikta ITU-T standartā T.6.

Modems

Ierīce, kas modulē nesēja signālu, lai kodētu ciparu informāciju, un demodulē nesēja signālu, lai atkodētu pārraidīto informāciju.

MR

Modificētā lasīšanas kodēšana (MR) ir saspiešanas metode, kas ieteikta ITU-T standartā T.4. MR kodē pirmo noskenēto rindiņu, izmantojot MH metodi. Nākamā rindiņa tiek salīdzināta ar pirmo, tiek noteiktas atšķirības, kas pēc tam tiek kodētas un pārraidītas.

NetWare

Tīkla operētājsistēma, ko izstrādājis uzņēmums Novell, Inc. Sākotnēji tajā tika lietots kooperatīvais vairākuzdevumu re˛īms, lai datorā darbinātu da˛ādus pakalpojumus, bet tīkla protokolu pamatā tika izmantots prototipa Xerox XNS steks. Pašlaik NetWare atbalsta gan TCP/IP, gan IPX/SPX protokolus.

OPC

Organiskais fotovadītājs (OPC) ir mehānisms, kas drukai izveido virtuālu attēlu, izmantojot lāzerprintera izstaroto lāzera staru; parasti tas ir zaļā vai rūsas krāsā un cilindriskas formas.

Attēlu apstrādes ierīce, kuras cilindra virsma ar laiku, printerim darbojoties, nolietojas, tādēļ cilindrs ir pareizi jānomaina, jo, saskaroties ar kasetnes attīstītājsuku, tīrīšanas mehānismu un papīru, cilindrs sāk nolietoties.

Oriģināls

Pirmais eksemplārs, piemēram, dokumenta, fotogrāfijas, teksta un cita materiāla pirmais eksemplārs, kas tiek kopēts, reproducēts vai pārveidots, lai izgatavotu citus eksemplārus, bet kas pats nav kopēts vai atvasināts no cita materiāla.

OSI

Atvērto sistēmu starpsavienojums (OSI) ir komunikāciju modelis, ko izstrādājusi Starptautiskā Standartizācijas Organizācija (ISO). OSI piedāvā standarta modulāru pieeju tīkla izveidei, sadalot nepieciešamo sare˛ģīto funkciju komplektu atsevišķos pārvaldāmos funkcionālajos slāņos. Šie slāņi ir šādi (no augšējā slāņa līdz apakšējam): lietojumslānis, attēlošanas, sesijas, transporta, tīkla, datu posma un fiziskais slānis.

PABX

Privātā automātiskā atzara centrāle (PABX) ir automātiska tālruņu komutācijas sistēma privātā uzņēmumā.

PCL

Printera komandvaloda (PCL) ir lappuses aprakstvaloda (PDL), kuru kā printera protokolu izstrādājis uzņēmums HP un kura kļuvusi par nozares standartu. PCL sākotnēji tika izstrādāta pirmajiem strūklprinteriem, taču tagad tā ir izlaista da˛ādos līmeņos termoprinteriem, punktmatrices printeriem un lāzera printeriem.

PDF

Portatīvā Dokumenta Formāts (PDF) ir patentēts faila formāts, ko izstrādājis uzņēmums Adobe Systems, lai attēlotu divdimensiju dokumentus formātā, kas nav atkarīgs no ierīces un izšķirtspējas.

PostScript

PostScript (PS) ir lappuses aprakstvaloda un programmēšanas valoda, ko galvenokārt izmanto elektronikas un datorizdevniecības jomās. Tā tiek izmantota interpretatorā, lai ģenerētu attēlu.

Printera draiveris

Programma, ko lieto, lai no datora nosūtītu komandas un pārsūtītu datus uz printeri.

Apdrukājamais Materiāls

Materiāli, piemēram, papīrs, aploksnes, etiķetes un transparenti, ko var lietot printerī, skenerī, faksa aparātā vai kopētājā.

PPM

Lapas minūtē (PPM) ir printera darbības ātruma mērīšanas metode, t.i. lapu skaits, ko printeris var izdrukāt vienā minūtē.

PRN fails

Ierīces draivera interfeiss, kas programmatūrai ļauj sadarboties ar ierīces draiveri, izmantojot standarta ievadizvades sistēmas izsaukumus, kas vienkāršo daudzus uzdevumus.

Protokols

Standartu kopums, kas vada vai iespējo savienojumu, komunikāciju un datu pārraidi starp diviem skaitļošanas galapunktiem.

PS

Sk. PostScript.

PSTN

Publiskais komutējamais tālruņu tīkls (PSTN) ir pasaules publiskais ķē˛u komutācijas tālruņu tīkls, kas ra˛ošanas telpās parasti tiek maršrutēts ar komutatoru.

RADIUS

Iezvanes lietotāju attālās autentifikācijas pakalpojums (RADIUS) ir attālās lietotāju autentifikācijas un uzskaites protokols. Izmantojot protokolu RADIUS, iespējams centralizēti pārvaldīt autentifikācijas datus, piemēram, lietotājvārdus un paroles, lietojot koncepciju AAA (autentifikācija, autorizācija un uzskaite), lai pārvaldītu piekļuvi tīklam.

Izšķirtspēja

Attēla asums, ko mēra punktos collā (DPI). Jo lielāks DPI, jo lielāka izšķirtspēja.

SMB

Servera ziņojumu bloks (SMB) ir tīkla protokols, ko galvenokārt lieto failu, printeru, seriālo portu un da˛āda veida komunikācijas koplietošanai starp tīkla mezgliem. Tas nodrošina arī autentificētu starpprocesu komunikācijas mehānismu.

SMTP

Vienkāršais pasta pārsūtīšanas protokols (SMTP) ir e-pasta pārsūtīšanas standarts internetā. SMTP ir samērā vienkāršs teksta bāzes protokols, kurā tiek norādīts viens vai vairāki ziņojuma saņēmēji, pēc tam ziņojuma teksts tiek pārsūtīts. Tas ir klientservera protokols, kurā klients nosūta e-pasta ziņojumu serverim.

SSID

Pakalpojumu kopas identifikators (SSID) ir bezvadu lokālā tīkla (WLAN) nosaukums. Visas bezvadu ierīces WLAN tīklā lieto vienu un to pašu SSID identifikatoru, lai sazinātos cita ar citu. SSID identifikatori ir reģistrjutīgi un to maksimālais garums ir 32 rakstzīmes.

Apakštīkla Maska

Apakštīkla masku lieto kopā ar tīkla adresi, lai noteiktu, kura adreses daļa ir tīkla adrese, bet kura — resursdatora adrese.

TCP/IP

Pārraides vadības protokols (TCP) un Interneta Protokols (IP); komunikācijas protokolu kopa, kurā ieviests protokolu steks, saskaņā ar kuru darbojas internets un lielākā daļa komerctīklu.

TCR

Pārraides apstiprināšanas atskaitē (TCR) ir iekļauta detalizēta informācija par katru pārraides notikumu, piemēram, darba statusu, pārraides rezultātu un nosūtīto lappušu skaitu. Var iestatīt, lai šo atskaiti izdrukā pēc katra drukas darba vai tikai pēc kļūdainām pārraidēm.

TIFF

Tagu attēlu faila formāts (TIFF) ir da˛ādas izšķirtspējas bitkartēta attēla formāts. TIFF parasti ir skenēta attēla dati. TIFF attēlos tiek izmantoti tagi, atslēgvārdi, kas apzīmē attēla pazīmes, kas iekļautas failā. Šo ērti pielāgojamo un no platformām neatkarīgo formātu var lietot attēliem, kas izveidoti da˛ādās attēlu apstrādes lietojumprogrammās.

Tonera Kasetne

Sava veida pudele vai nodalījums ierīcē, piemēram, printerī, kurā ir toneris. Toneris ir pulveris, ko lieto lāzerprinteros un fotokopētājos un kas uz izdrukātā papīra veido tekstu un attēlus. Termofiksēšanas bloka radītajā karstumā un spiedienā toneris tiek izkausēts un uzklāts papīra šķiedrām.

TWAIN

Skeneru un programmatūru nozares standarts. Izmantojot ar TWAIN saderīgu skeneri kopā ar TWAIN saderīgu programmu, skenēšanu var sākt programmā. Tā ir attēlu tveršanas lietojumprogrammu saskarne operētājsistēmām Microsoft Windows un Apple Macintosh.

UNC Ceļš

Universālā Nosaukumdošanas Metode (UNC) ir standarta veids, kā piekļūt tīkla koplietojumiem operētājsistēmās Windows NT un citos Microsoft produktos. UNC ceļa formāts ir šāds: \\<servera nosaukums>\<koplietojuma nosaukums>\<papildu direktorijs>

URL

Vienotais resursu vietrādis (URL) ir globāla dokumentu un resursu adrese Internetā. Pirmā adreses daļa norāda, kuru protokolu lietot, otrajā daļā norādīta IP adrese vai domēna nosaukums, kurā atrodas resurss.

USB

Universālā seriālā kopne (USB) ir standarts, ko izstrādājis uzņēmums USB Implementers Forum, Inc., lai perifērijas ierīces savienotu ar datoru. Atšķirībā no paralēlajiem portiem USB ir izstrādāts, lai vienlaicīgi savienotu vienu datora USB portu ar vairākām perifērijas ierīcēm.

Ūdenszīme

Ūdenszīme ir atpazīstams attēls vai raksts papīrā, kas redzams gaišāks, skatoties pret gaismu. Ūdenszīmes pirmoreiz tika ieviestas 1282 gadā Boloņā, Itālijā; papīra izgatavotāji to lietoja, lai apzīmētu savu izstrādājumu; tās tiek lietotas arī pastmarkās, naudas zīmēs un citos valsts dokumentos, lai aizsargātu pret viltošanu.

WEP

Vadu ekvivalentais privātums (WEP) ir drošības protokols, kas noteikts standartā IEEE 802.11 un paredzēts tam, lai nodrošinātu to pašu drošības līmeni kā vadu lokālajā tīklā. WEP nodrošina drošību, šifrējot radiofrekvencē pārraidāmos datus, lai pārraides laikā tie būtu aizsargāti.

WIA

Windows attēlveidošanas arhitektūra (WIA) ir attēlveidošanas arhitektūra, kas sākotnēji tika ieviesta operētājsistēmā Windows Me un Windows XP. Šajās operētājsistēmās skenēšanu var sākt, izmantojot ar WIA saderīgu skeneri.

WPA

Wi-Fi aizsargātā pieeja (WPA) ir bezvadu (Wi-Fi) datortīklu nodrošināšanas sistēmu klase, kas tika izstrādāta, lai uzlabotu WEP drošības līdzekļus.

WPA-PSK

WPA-PSK (WPA Iepriekš Koplietotā Atslēga) ir īpašs WPA re˛īms nelieliem uzņēmumiem vai mājas lietotājiem. Koplietota atslēga vai parole tiek konfigurēta bezvadu piekļuves punktā (WAP) un visos klēpjdatoros vai galddatoros. Lai uzlabotu drošību, WPA-PSK ģenerē unikālu atslēgu katrai sesijai, kas notiek starp bezvadu klientu un saistīto WAP.

WPS

Wi-Fi aizsargātā uzstādīšana (WPS) ir standarts bezvadu mājas tīkla uzstādīšanai. Ja jūsu bezvadu piekļuves punkts atbalsta WPS, varat ērti konfigurēt bezvadu tīkla savienojumu, neizmantojot datoru.

XPS

XML Papīra Specifikācija (XPS) ir Lappušu Aprakstvalodas (PDL) specifikācija un jauns dokumenta formāts, kas sniedz priekšrocības portatīviem un elektroniskiem dokumentiem. Izstrādāts korporācijā Microsoft. Tā ir XML formāta specifikācija, kas balstīta uz jaunu drukāšanas ceļu un no ierīces neatkarīgu vektorveida dokumentu formātu.