Glosar

[Note]

Sledeći glosar vam pomaže da se upoznate sa proizvodom tako što ćete razumeti terminologiju koja se često koristi u vezi sa štampanjem, kao i onu koja je navedena u ovom korisničkom vodiču.

802.11

802.11 je skup standarda za komunikaciju bežične lokalne mreže (WLAN) koje je razvio odbor za standarde IEEE LAN/MAN (IEEE 802).

802.11b/g/n

802.11b/g/n može da deli isti hardver i koristi pojas od 2,4 GHz. 802.11b podržava širinu pojasa do 11 Mb/s, a 802.11n podržava širinu pojasa do 150 Mb/s. Uređaji sa standardom 802.11b/g/n mogu ponekad da primaju smetnje od mikrotalasnih pećnica, bežičnih telefona i uređaja sa tehnologijom Bluetooth.

Pristupna tačka

Pristupna tačka ili bežična pristupna tačka (AP ili WAP) je uređaj koji zajedno povezuje bežične komunikacione uređaje na bežičnim lokalnim mrežama (WLAN), a vrši ulogu centralnog predajnika i prijemnika WLAN radio signala.

ADF

Automatic Document Feeder (ADF) je jedinica za skeniranje koja automatski uvodi originalni list papira tako da uređaj može da odmah skenira neku količinu papira.

AppleTalk

AppleTalk je zakonom zaštićeni komplet protokola koji je razvila kompanija Apple, Inc za umrežavanje računara. Bio je uključen u orginalnom Macintoshu (1984), a sada ga je Apple ukinuo u korist TCP/IP umrežavanja.

Dubina bita

Pojam računarske grafike koji opisuje broj bitova koji se koristi za predstavljanje boje jednog piksela u slici bitmape. Veća dubina boja daje širi raspon različitih boja. Sa povećanjem broja bitova broj mogućih boja postaje nepraktično velik za kartu boja. Jednobitna boja se obično naziva monohromatskom bojom ili crno-belom.

BMP

Format grafike bitmape koji interno koristi Microsoft Windows grafički podsistem (GDI) i koji se na toj platformi koristi kao jednostavni format grafičke datoteke.

BOOTP

Protokol za podizanje sistema. Mrežni protokol koji koristi klijent mreže za automatsko dobijanje IP adrese. Ovo se obično obavlja u procesu podizanja računara ili operativnih sistema koji rade na njima. Svakom klijentu BOOTP serveri dodeljuju IP adresu iz grupe adresa. BOOTP omogućava da računari 'radne stanice bez diska' dobiju IP adresu pre učitavanja naprednog operativnog sistema.

CCD

Charge Coupled Device (CCD) je hardver koji omogućava posao skeniranja. Mehanizam za zaključavanje CCD-a takođe se koristi za zadržavanje CCD modula kako bi se sprečilo oštećivanje prilikom premeštaja uređaja.

Kolacija

Kolacija je proces štampanja više kopija u skupovima. Kada je kolacija izabrana, uređaj štampa celi skup pre štampanja dodatnih kopija.

Kontrolna tabla

Kontrolna tabla je ravno, obično vertikalno područje na kojem se prikazuju instrumenti za kontrolu ili praćenje. U pravilu se nalazi na prednjoj strani uređaja.

Pokrivenost

Pojam štampanja koji se koristi za merenje upotrebe tonera tokom štampanja. Na primer, pokrivenost od 5% znači da se na A4 papiru nalazi 5% slike ili teksta. Tako da ako se na papiru ili orginalu nalaze složene slike ili dosta teksta, pokrivenost će biti veća i u isto vreme upotreba tonera će biti isto onolika kolika je i pokrivenost.

CSV

Vrednosti odvojene zarezom (CSV). Vrsta formata datoteke, CSV, se koristi za razmenu podataka između odvojenih aplikacija. Format datoteke, kao što se koristi u Microsoft Excelu, je de facto postao standard za celu industriju, čak i za neMicrosoft platforme.

DADF

Duplex Automatic Document Feeder (DADF) je jedinica za skeniranje koja automatski uvodi i preokretanje orginalnog lista papira tako da uređaj može da skenira na obe strane papira.

Zadano

Vrednost ili postavka koja je primenjena prilikom vađenja štampača iz kutije, ponovnog postavljanja ili pokretanja.

DHCP

Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP) je protokol umrežavanja klijenta i servera. DHCP server obezbeđuje parametre konfiguracije određene za DHCP klijenta zahtevajući informacije koje klijent traži da bi mogao da učestvuje na IP mreži. DHCP takođe obezbeđuje i mehanizam za dodelu IP adresa računarima klijenata.

DIMM

Dual Inline Memory Module (DIMM), malo kolo koje drži memoriju. DIMM pohranjuje sve podatke unutar uređaja kao što su podaci o štampanju, primljeni faksni podaci.

DLNA

Digital Living Network Alliance (DLNA) je standard koji omogućava da uređaji na kućnoj mreži dele informacije jedni sa drugima širom mreže.

DNS

Domain Name Server (DNS) je sistem koji pohranjuje informacije povezane sa imenima domena u raspodeljenoj bazi podataka na mrežama, kao što je internet.

Štampač matrice tački

Štampač matrice tački se odnosi na vrstu računarskog štampača sa glavom koja se po stranici kreće napred i nazad i štampa udarajući traku natopljenu tintom po papiru, nešto poput pisaće mašine.

DPI

Tačke po inču (DPI) je mera rezolucije koja se koristi za skeniranje i štampanje. Veći DPI u pravilu daje veću rezoluciju, vidljiviji detalj na slici i veću veličinu datoteke.

DRPD

Otkrivanje obrasca Distinctive Ring. Distinctive Ring je usluga telefonske kompanije koja omogućava korisniku da jednu telefonsku liniju koristi za odgovaranje na nekoliko različitih telefonskih brojeva.

Dvostrukost

Mehanizam koji automatski okreće list papira tako da uređaj može da štampa (ili skenira) na obe strane papira. Štampač koji je opremljen dvostrukom jedinicom može da štampa na obe strana papira tokom jednog ciklusa štampanja.

Ciklus dužnosti

Ciklus dužnosti je količina stranica na mesec dana koja ne utiče na perfomanse štampača. Štampač ima ograničenje veka trajanja kao što je broj stranica na godinu dana. Vek trajanja znači prosečan kapaciteta štampanja, obično u roku garantnog perioda. Na primer ako ciklus dužnosti iznosi 48000 stranica mesečno sa pretpostavkom 20 radnih dana, štampač je ograničen na 2400 stranice dnevno.

ECM

Način korekcije grešaka (ECM) je opcionalni transmisioni način koji je ugrađen u faksne uređaje i faksne modeme 1. klase. Automatski otkriva i ispravlja greške u procesu faksnog prenosa koje ponekad uzrokuju smetnje u telefonskoj liniji.

Emulacija

Emulacija je tehnika u kojoj jedan uređaja dobija iste rezultate koje ima drugi uređaj.

Emulator kopira funkcije jednog sistema sa drugim sistemom, tako da se drugi sistem ponaša kao prvi sistem. Emulacija je orijentisana na tačnu reprodukciju eksternog ponašanja u kontrastu sa simulacijom, koja simuliše apstraktni model sistema, često uzimajući u obzir interno stanje.

Ethernet

Ethernet je tehnologija okvirnog umrežavanja računara za lokalne mreže (LAN-ove). Definiše spajanje i signalizovanje za fizički sloj, kao i formate i protokole okvira za kontrolu pristupa mediju (MAC) / sloj veze podataka OSI modela. Ethernet je uglavnom standardizovan kao IEEE 802.3. Postao je najraširenija LAN tehnologija u upotrebi još od 1990-ih.

EtherTalk

Komplet protokola koji je razvila kompanija Apple Computer za umrežavanje računara. Bio je uključen u orginalnom Macintoshu (1984), a sada ga je Apple ukinuo u korist TCP/IP umrežavanja.

FDI

Interfejs stranog uređaja (FDI) je kartica u uređaju koja omogućava rad uređaja treće strane kao što je uređaj na kovanice ili čitač kartica. Ti uređaji omogućavaju uslugu naplativog štampanja na vašem uređaju.

FTP

Protokol za prenos datoteka (FTP) je protokol koji se često koristi za razmenu datoteka preko mreže koja podržava TCP/IP protokol (kao što je internet ili intranet).

Jedinica za fuzionisanje

Deo laserskog štampača koji fuzioniše toner u mediju štampanja. Sastoji se od toplotnog valjka i valjka za pritisak. Nakon prenosa tonera na papir jedinica za fuzionisanje primenjuje toplotu i pritisak kako bi se obezbedilo da toner trajno ostane na papiru zbog čega je papir topao kad izađe iz laserskog štampača.

Pristupnik

Veza između mreža računara ili između mreže i telefonske linije. Veoma je popularan jer računar ili mreža je onaj koji dozvoljava pristup drugom računaru ili mreži.

Skala sivih nijansi

Nijanse sive boje koje predstavljaju svetle i tamne delove slike kada se slike u boji pretvaraju u skalu sivih nijansi; razne nijanse sive boje predstavljaju boje.

Srednja nijansa

Vrsta slike koja simuliše skalu sivih nijansi menjanjem broja tački. Veoma obojena područja se sastoje od velikog broja tački, dok se svetlija područja sastoje od manjeg broja tački.

HDD

Uređaj za pohranu podataka, obično se naziva i tvrdi pogon ili tvrdi disk, je uređaj za postojanu pohranu koji pohranjuje digitalno kodirane podatke na brzim okretnim pločama sa magnetskim površinama.

IEEE

Institut inžinjera elektrotehnike i elektronike (IEEE) je međunarodna neprofitna profesionalna organizacija za unapređenje tehnologije u vezi sa električnom energijom.

IEEE 1284

Institut inžinjera elektrotehnike i elektronike (IEEE) je razvio standard 1284 paralelnih priključaka. Pojam "1284-B" se odnosi na određenu vrstu konektora na kraju paralelnog kabla koji se priključuje u periferni uređaj (npr. štampač).

Intranet

Privatna mreža koja koristi internetske protokole, povezivost mreža i po mogućnosti javni telekomunikacioni sistem za bezbedno delenje dela informacija ili operacija organizacije sa svojim uposlenicima. Pojam se ponekad odnosi samo na najvidljiviju uslugu, tj. internu web lokaciju.

IP adresa

Adresa internetskog protokola (IP) je jedinstveni broj koji uređaji koriste za identifikaciju i komunikaciju jedni sa drugima na mreži pomoću standarda internetskog protokola.

IPM

Slike po minutu (IPM) je način merenja brzine štampača. Brzina IPM-a označava broj listova sa jednom stranom koje štampač može odštampa u roku jednog minuta.

IPP

Internetski protokol za štampanje (IPP) definiše standardni protokol za štampanje, kao i za upravljanje poslovima štampanja, veličinu medija, rezoluciju i tako dalje. IPP može da se koristi lokalno ili preko interneta za stotine štampača i takođe podržava pristupnu kontrolu, proveru autentičnosti i šifrovanje, pružajući lakše i bezbednije rešenje štampanja u poređenju sa starijim rešenjima.

IPX/SPX

IPX/SPX označava internetsku razmenu paketa / sekvencioniranu razmenu paketa. To je protokol umrežavanja koji koriste operativni sistemi Novell NetWare. I IPX i SPX pružaju usluge povezivanja koje su slične TCP/IP-u, s tima IPX protokol ima sličnosti sa IP-om, a SPX sa TCP-om. IPX/SPX je primarno bio namenjen za lokalne mreže (LAN-ove) i veoma je efikasan protokol za tu namenu (njegova performansa u pravilu premašuje performansu TCP/IP-a na LAN-u).

ISO

Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) je međunarodno telo za postavljanje standarda koje se sastoji od predstavnika iz državnih tela za standarde. Proizvodi svetske industrijske i komercijalne standarde.

ITU-T

Međunarodna telekomunikaciona unija je međunarodna organizacija koja je osnovana za standardizovanje i regulisanje međunarodnih radio- i telekomunikacija. Njeni glavni zadaci obuhvataju standardizaciju, dodelu radijskog spektra i organizovanje dogovora za vezu između različitih država kako bi se omogućili međunarodnih telefonski pozivi. "-T" u akronimu ITU-T označava telekomunikaciju.

Grafikon ITU-T br. 1

Standardizovan testni grafikon koji je izdao ITU-T za faksimilni prenos dokumenata.

JBIG

Ekspertna grupa za slike sa dva nivoa (JBIG) je standard kompresije slika bez gubitka tačnosti ili kvaliteta koji je namenjen za kompresiju binarnih slika, posebno za faksove, ali može da se koristi i na drugim slikama.

JPEG

Ekspertna grupa udruženih fotografija (JPEG) je najčešće korišćena standardna metoda kompresije fotografskih slika sa gubitkom kvaliteta. To je format koji se koristi za spremanje i prenos fotografija na globalnoj mreži.

LDAP

Osnovni protokol za pristup direktorijima (LDAP) je protokol umrežavanja za slanje upita i izmenu usluga direktorija koje se pokreću preko TCP/IP-a.

Lampica

Svetleća dioda (LED) je poluprovodnik koji označava status uređaja.

MAC adresa

Adresa kontrole pristupa mediju (MAC) je jedinstveni identifikator koji je povezan sa adapterom mrežom. MAC adresa je jedinstveni 48-bitni identifikator napisan sa 12 heksadecimalnih znakova koji su grupisani u parovima (npr. 00-00-0c-34-11-4e). Ovu adresu obično proizvođač kodira u karticu interfejsa mreže (NIC), a koristi se kao pomagalo za usmernike tako što pokušavaju pronaći uređaje na velikim mrežama.

MFP

Multifunkcionalni periferni uređaj (MFP) je kancelarijski uređaj koji obuhvata sledeću funkcionalnost u jednom fizičkom telu, tako da sadržava i štampač, uređaj za kopiranje, faks uređaj, skener itd.

MH

Modifikovani Huffman (MH) je metoda kompresije za smanjivanje količine podataka koja treba da bude prenesena između faksnog uređaja radi prenosa slike koji preporučuje ITU-T T.4. MH je šema kodiranja celom dužinom izvođenja zasnovana na kodnoj knjizi koja je optimizovana za efikasnu kompresiju belog prostora. Kako većina faksova sadržava uglavnom beli prostor, ovo skraćuje vreme prenosa većinu faksova.

MMR

Modifikovano čitanje (MMR) je metoda kompresije koju preporučuje ITU-T T.6.

Modem

Uređaj koji modulira signal operatera za kodiranje digitalnih informacija i takođe demodulira taj signal operatera za dekodiranje prenesenih informacija.

MR

Modifikovano čitanje (MR) je metoda kompresije koju preporučuje ITU-T T.4. MR kodira prvu skeniranu liniju pomoću MH-a. Sledeća linija se uspoređuje sa prvom, razlike se utvrđuju, a zatim kodiraju i prenose.

NetWare

Operativni sistem mreže koji je razvio Novell, Inc. Na početku je koristio kooperativnu obradu zadataka za izvršavanje raznih usluga na računaru, a protokoli mreža su bili zasnovani na arhitipskom Xerox XNS skupu. Danas NetWare podržava TCP/IP kao i IPX/SPX.

OPC

Organski fotografski provodnik (OPC) je mehanizam koji pravi virtualnu sliku za štampanje pomoću laserskog snopa emitovanog iz laserskog štampača; obično je zelene ili crvene boje i ima oblik cilindra.

Jedinica za snimanje koja sadržava valjak polako troši površinu valjka tokom upotrebe u štampaču i treba da se zameni na odgovarajući način jer se troši usled kontakta sa četkicom za nanos ketridža, mehanizmom za čišćenje i papirom.

Originali

Prvi primerak nečega, kao što je dokumenat, fotografija ili tekst itd. koji se kopira, reprodukuje ili prevodi za proizvodnju drugih primeraka, ali koji nije sam kopiran ili dobijen iz nečeg drugog.

OSI

Međuveza otvorenih sistema (OSI) je model koji je za komunikacije razvila Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO). OSI nudi standardni modularni pristup dizajnu mreže koji traženi skup složenih funkcija deli u upravljive, nezavisne, funkcionalne slojeve. Od vrha do dna, slojevi su aplikacija, prezentacija, sesija, prenos, mreža, veza podataka i fizički sloj.

PABX

Privatna automatska centrala (PABX) je automatski telefonski sistem unutar privatnog preduzeća.

PCL

Jezik komandi štampača (PCL) je jezik opisa stranica (PDL) koji je HP razvio kao protokol štampača, a postao je industrijski standard. Na početku je razvijen za rane tintne štampače, PCL je izdat u raznim nivoima za termalne štampače, štampače sa matricom tački i laserske štampače.

PDF

Prenosivi format dokumenta (PDF) je zaštićeni format datoteka koji je razvila kompanija Adobe Systems za prikazivanje dvodimenzionalnih dokumenata u formatu koji je ne zavisi o uređaju i rezoluciji.

PostScript

PostScript (PS) je jezik opisa stranica i jezik programiranja koji se primarno koristi u elektroničkim područjima i područjima objave radne površine. - pokreće se prevodiocu za generisanje slike.

Upravljački program štampača

Program koji se koristi za slanje komandi i prenos podataka sa računara na štampač.

Medij štampanja

Medij kao što je papir, koverte, nalepnice i prozirne folije koji se može koristiti u štampaču, skeneru, faksu ili uređaju za kopiranje.

PPM

Stranice po minutu (PPM) je metoda merenja za određivanje koliko brzo štampač radi, označavajući broj stranica koji štampač može da proizvede u jednom minutu.

PRN datoteka

Interfejs za upravljački program uređaja koji omogućava da softver deluje sa upravljačkim programom uređaja pomoću standardnih poziva ulaznih/izlaznih sistema, što pojednostavljuje mnoge zadatke.

Protokol

Konvencija ili standard koji kontroliše ili omogućava vezu, komunikaciju i prenos podataka između dve krajnje računarske tačke.

PS

Pogledajte PostScript.

PSTN

Javna telefonska mreža (PSTN) je mreža javnih svetskih telefonskih mreža koja se u industrijskim prostorijama usmerava putem telefonske centrale.

RADIUS

Usluga daljinske provere autentičnosti korisnika (RADIUS) je protokol za daljinsku proveru autentičnosti korisnika i račun. RADIUS omogućava centralizovano upravljanje podacima provere autentičnosti kao što su korisnička imena i lozinke pomoću koncepta AAA (provera autentičnosti, autorizacija i račun) za upravljanje pristupom mreži.

Rezolucija

Oštrina slike izmerena u tačkama po inču (DPI). Što je veći dpi, to je veća rezolucija.

SMB

Blok poruka servera (SMB) je protokol mreže koji se uglavnom primenjuje za delenje datoteka, štampača, serijskih priključaka i raznih komunikacija između čvorišta na mreži. Takođe pruža proveren mehanizam za komunikaciju među procesima.

SMTP

Jednostavni protokol za prenos pošte (SMTP) je standard za prenos e-pošte širom interneta. SMTP je relativno jednostavan tekstualni protokol u kojem se jedan ili više primaoca poruke specifikuje, a zatim se prenosi tekst poruke. On je protokol klijenta i servera u kojem klijent serveru šalje poruku e-pošte.

SSID

Identifikator skupa usluga (SSID) je naziv bežične lokalne mreže (WLAN). Svi bežični uređaju na WLAN mreži koriste jedan isti SSID za međusobnu komunikaciju. SSID-ovi razlikuju velika i mala slova i imaju maksimalnu dužinu od 32 znaka.

Maska podmreže

Maska podmreže se koristi zajedno sa adresom mreže kako bi se odredilo koji deo adrese je adresa mreže, a koji deo je adresa glavnog računara.

TCP/IP

Protokol kontrole prenosa (TCP) i internetski protokol (IP); skup komunikacionih protokola koji primenjuju skladište protokola na kojem se pokreće internet i većina komercijalnih mreža.

TCR

Izveštaj o potvrdi prenosa (TCR) pruža detalje svakog prenosa kao što su status posla, rezultat prenosa i broj poslatih stranica. Ovaj izveštaj može da se postavi na štampanje posle svakog posla ili samo posle neuspelih prenosa.

TIFF

Format datoteka označenih slika (TIFF) je format slika bitmapa sa varijabilnom rezolucijom. TIFF opisuje podatke slika koje obično dolaze sa skenera. TIFF slike koriste oznake, ključne reči koje definišu znakove slike koja je obuhvaćena datotekom. Ovaj fleksibilni format koji ne zavisi o platformi može da se koristi za slike koje su napravljene raznim aplikacijama za obradu slika.

Kaseta tonera

Vrsta flašice ili spremnika koji se koristi u uređaju kao što je štampač koji sadržava toner. Toner je prašak koji se koristi u laserskim štampačima i fotokopirnim uređajima koji oblikuje tekst i slike na odštampanom papiru. Toner može da se fuzioniše kombinovanjem toplote/pritiska iz fuzionera, što prouzrokuje njegovo lepljenje za vlakna papira.

TWAIN

Industrijski standard za skenere i softver. Korišćenjem skenera koji je u skladu sa TWAIN standardom sa TWAIN programom, skeniranje može da se pokrene iz programa. To je API snimanja slika za operativne sisteme Microsoft Windows i Apple Macintosh.

UNC putanja

Jedinstvena konvencija imenovanja (UNC) je standardni način za pristupanje mrežnim udelima u Window NT-u i ostalim Microsoftovim proizvodima. Format UNC putanje je: \\<imeservera>\<imeudela>\<dodatni direktorij>

URL

Jedinstveni lokator resursa (URL) je globalna adresa dokumenata i resursa na internetu. Prvi deo adrese označava koji protokol treba da se koristi, a drugi deo označava IP adresu ili ime domena na kojem se nalazi resurs.

USB

Univerzalna serijska sabirnica (USB) je standard koji je razvila kompanija USB Implementers Forum, Inc. za povezivanje računara i perifernih uređaja. Za razliku od paralelnog priključka, USB je namenjen za istovremeno povezivanje jednog USB priključka računara sa više perifernih uređaja.

Vodeni žig

Vodeni znak je prepoznatljiva slika ili šablon na papiru koji se pojavljuje u svetlijoj boji kad se gleda pod svetlom. Vodeni znaci su prvi put uvedeni u Bologni, Italiji 1282. godine; proizvođači papira su ih koristili kako bi identifikovali svoj proizvod, a takođe su se koristili i na poštanskim markama, novčanicama i drugih državnim dokumentima kako bi se sprečilo falsifikovanje.

WEP

Privatnost ekvivalentna žičanoj mreži (WEP) je bezbedonosni protokol specifikovan u IEEE 802.11 koji pruža isti nivo bezbednosti kakav pruža bežični LAN. WEP pruža bezbednost šifrujući podatke preko radija tako da su zaštićeni tokom prenosa sa jedne krajnje tačke na drugu.

WIA

Windows arhitektura slika (WIA) je arhitektura slika koje je prvo uvedena u Windows Me i Windows XP. Skeniranje može da se pokrene iz tih operativnih sistema pomoću skenera koji je u skladu sa WIA standardom.

WPA

Wi-Fi zaštićeni pristup (WPA) je klasa sistema za bezbednost bežičnih (Wi-Fi) računarskih mreža, koja je stvorena kako bi poboljšala bezbedonosne funkcije WEP-a.

WPA-PSK

WPA-PSK (WPA unapred deleni ključ) je posebni način WPA-a za mala preduzeća ili kućne korisnike. Deleni ključ, ili lozinka, se konfiguriše na bežičnoj pristupnoj tački (WAP) i bilo kojem bežičnom prenosnom ili stolnom uređaju. WPA-PSK generiše jedinstveni ključ za svaku sesiju između bežičnog klijenta i povezanog WAP-a za napredniju bezbednost.

WPS

Wi-Fi zaštićeno postavljanje (WPS) je standard za uspostavljanje bežične kućne mreže. Ako vaša bežična pristupna tačka podržava WPS, vezu sa bežičnom mrežom možete da lako konfigurišete bez računara.

XPS

XML specifikacija papira (XPS) je specifikacija za jezik opisa stranica (PDL) i novi format dokumenata i ima prednosti za prenosivi dokumenat i elektronički dokumenat koje je razvio Microsoft. To je XML specifikacija zasnovana na novoj putanji štampanja i vektorskom formatu dokumenta nezavisnom o uređaju.